Czy można sadzić rośliny bezpośrednio do osłonek?
Uprawa roślin doniczkowych w warunkach domowych to ciekawe zajęcie, któremu poświęca się coraz więcej osób. Aby utrzymać swoich zielonych podopiecznych w dobrym stanie, trzeba odpowiednio dbać o ich warunki bytowe. Nie można zapomnieć o właściwym nawodnieniu, regularnym nawożeniu i prawidłowym przesadzaniu. Wszystkie te kwestie wiążą się również z dobrze dobraną doniczką. Czy roślin można hodować w samych osłonkach?
Rośliny doniczkowe — kiedy wybrać doniczkę?
Doniczkę wykorzystuje się do uprawy roślin w domu, na balkonie i na tarasie. Każda z nich wyposażona jest w dziurkę, która znajduje się na dnie pojemnika. Służy ona odprowadzaniu nadmiaru wodu i zapewnieniu wentylacji. Obecność otworu u podstawy doniczki sprawia, że konieczne staje się zastosowanie również podstawki.
Doniczki dostępne są w dowolnych kolorach i rozmiarach. Można znaleźć produkty wykonane z różnych materiałów, między innymi z plastiku, gliny, metalu i ceramiki, np. w kwiaciarni Filarowe historie.
Zastanawiając się nad wyborem: doniczka czy osłonka, zdecydowanie lepiej zastosować doniczkę. Ich wykorzystanie zmniejsza ryzyko przelania rośliny. Do tego bardzo ładnie się prezentują, a duży wybór kształtów i bogata kolorystyka pozwalają na dopasowanie ich wyglądu do otoczenia. Doniczka zapewnia lepszą wentylację roślinie i dodatkowo łatwiej odprowadza nadmiar wody.
A może sama osłonka?
Osłonka, w odróżnieniu od doniczki, pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Ma za zadanie zasłaniać czarne lub brązowe opakowanie produkcyjne, w którym kupuje się rośliny. Jedyną różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami okazuje się więc malutki otwór na dnie.
W sytuacji, gdy ma się tendencję do przelewania roślin, można zastosować osłonkę z dodatkową półką w środku. Takie rozwiązanie chroni roślinę przed ciągłym przebywaniem w wodzie i tym samym — przed gniciem korzeni i żółknięciem liści. Dla niedoświadczonych sprawdzają się też wkłady z systemami nawadniającymi, które pokazują poziom wody w osłonce. Okazuje się to skutecznym sposobem na realne kontrolowanie nawodnienia.
Aby uniknąć przelania rośliny doniczkowej, można zastosować jeszcze jedną skuteczną metodę. Należy wysypać dno osłonki 3-centymetrową warstwą keramzytu, a następnie na wierzchu umieścić doniczkę z rośliną. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiedni drenaż i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody.
Osłonkę najczęściej wykorzystuje się do sadzenia roślin, których nie trzeba przesadzać. Mowa tu np. o roślinach cebulowych czy gwieździe betlejemskiej, które wyrzuca się po przekwitnięciu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana