Czy aspołeczność to zawsze problem natury psychicznej?

Zgodnie z danymi opublikowanymi w 2018 roku przez Uniwersytet w Cambridge nawet 12% ogólnej populacji boryka się z jakimkolwiek zaburzeniem osobowości. Problem ten jest więc powszechniejszym zjawiskiem nawet niż depresja czy zaburzenia lękowe. Wśród ich rodzajów wyróżnić można także osobowość aspołeczną, jednak czy aspołeczność jest zawsze problemem natury psychicznej?
Czym jest aspołeczność?
Aspołeczność jest skłonnością do unikania udziału w kontaktach społecznych i wydarzeniach, które mogą je inicjować. Objawia się więc niechęcią do współżycia w społeczeństwie. Bardzo często mylnie przypisywana jest ona introwertykom. Należy jednak pamiętać, że osoby o tego typu charakterze lubią przebywać wśród ludzi. Kontakt z nimi cieszy ich, przy czym jednocześnie wyczerpuje ich „baterię”, którą muszą później naładować w samotności. Osoba aspołeczna w odróżnieniu od introwertyka nie chcę natomiast uczestniczyć w żadnych kontaktach społecznych, a wszelkie próby jego nawiązania, takie jak telefony czy SMS-y bardzo często ignoruje.
Kiedy aspołeczność staje się problemem?
Niekiedy aspołeczność wymaga diagnozy i leczenia zaburzeń psychicznych. W szczególności, kiedy towarzyszą jej co najmniej trzy z poniższych zachowań, które mogą wskazywać na to, że problemy z kontaktami z innymi mają swoje podłoże w zaburzeniach osobowości. Wyróżnia się wśród nich:
niewychodzenie z domu poza naprawdę koniecznymi przypadkami,
brak potrzeby nawiązywania relacji przyjacielskich i partnerskich,
unikanie kontaktu z rodziną bez wyraźnego powodu,
impulsywność,
nieuzasadniona wrogość wobec innych,
brak poczucia obowiązku prawnego czy moralnego,
przekonanie o niezrozumienie przez innych,
unikanie kontaktów z innymi osobami, nawet takimi jak listonosz czy dostawca jedzenia,
brak potrzeby włączania się w dyskusje.
Jak rozpoznać dysocjacyjne zaburzenia osobowości?
Aby móc stwierdzić, czy antyspołeczność jest jednym z objawów zaburzeń dysocjacyjnych, niezbędny jest kontakt ze specjalistą, którego usługi na przykład w Dębicy oferuje Gabinet Psychiatrii i Psychologii Andrzeja Wilka. Tylko on na podstawie wywiadu z osobą aspołeczną jest bowiem w stanie stwierdzić, czy jej zachowania mieszczą się w normie, czy też wymagają leczenia na przykład z wykorzystaniem odpowiednio dobranej psychoterapii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Przychodnia Weterynaryjna Provet s.c.
Weterynaria - usługi woj. mazowieckie02-495 Warszawa, Bohaterów Warszawy 15