Artykuł sponsorowany

Co zabrać w góry latem?

Co zabrać w góry latem?

Wycieczki w góry stały się niezwykle popularne w porze letniej, gdy przyjemnie przemierza się trasy, a także zdobywa kolejne szczyty. Niemniej jednak często pada pytanie, co właściwie warto zabrać ze sobą latem w góry? Oto kilka rzeczy, których nie może zabraknąć w naszej walizce!

Ciepła odzież w górach latem? Oczywiście!

Wybierając się w szczycie sezonu nad morze bądź nad jeziora, zwykle nie zabieramy ze sobą dużej ilości cieplejszej odzieży. Niemniej jednak w przypadku wyjazdu w góry, warto zachować większą ostrożność. Wszystko dlatego, że pogoda bywa kapryśna, a w wyższych partiach gór latem może być naprawdę chłodno. Dlatego też w naszej walizce obowiązkowo powinny znaleźć się ciepłe bluzy, na przykład polary damskie. Jeśli wybieramy się na dłuższe wycieczki w nieco chłodniejsze miejsca, zabierzmy ze sobą bieliznę termoaktywną bądź odzież z wełny merino, które - wbrew pozorom - przydają się nie tylko zimą. Oczywiście, w naszej walizce nie może zabraknąć dobrej jakości skarpet, najlepiej wykonanych z odprowadzającego nadmiar wilgoci materiału. 

Odzież idealna na deszcz w górach

Latem w górach deszczu nie brakuje, a często pojawia się on dosyć niespodziewanie. Dlatego też warto zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową, która pomoże nam uchronić się przed ulewami. Dobrej jakości kurtka przeciwdeszczowa damska powinna stanowić barierę ochronną nie tylko przed deszczem, ale również przed wiatrem. Ważne, aby jej letnia wersja była ciepła, a zarazem lekka, dzięki czemu można ją wygodnie przenosić w górskim plecaku. Powinniśmy również zadbać o odpowiedniej jakości obuwie. Na górskie szlaki nie zakładamy sandałów ani nawet obuwia sportowego, a jedynie specjalistyczne buty trekkingowe. Zwróćmy uwagę na to, by zapewniały one odpowiednią amortyzację, a także przewiewność. Z drugiej strony dobrze, by chroniły także przed deszczem. Takie wielofunkcyjne modele są stosunkowo drogie, jednak posłużą nam one o wiele dłużej, niż przez jeden sezon. Co ważne, powinniśmy przed deszczem chronić nie tylko siebie, ale również nasz sprzęt, który w razie czego pozwoli nam wezwać pomoc. Dlatego też warto wyposażyć się w etui na telefon przeciwdeszczowe. Dzięki niemu nasz aparat nie przemoknie, a my będziemy mogli komunikować się z bliskimi bądź ze służbami ratunkowymi.

Dodatkowe akcesoria, które przydają się latem w górach

Latem w górach przyda nam się nie tylko profesjonalne wyposażenie, ale również prozaiczne rzeczy, które - wbrew pozorom - ułatwią nam codzienne wędrówki. Nie zapomnijmy o kremie z filtrem, bowiem poparzenia słoneczne dotyczą nie tylko osób, spędzających urlop nad morzem. Wręcz przeciwnie - jeśli przez cały dzień wędrujemy w pełnym słońcu, o poparzenie nietrudno. Zadbajmy również o odpowiednie nakrycie głowy, dzięki któremu można uniknąć udaru słonecznego. Może być to czapka, ewentualnie chustka na głowę. Letnie wyprawy uprzyjemnią nam również okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza w momentach, gdy idziemy pod słońce. Pamiętajmy, aby latem w góry nie zabierać ze sobą czekolady, który zwyczajnie może się roztopić. O wiele lepszym wyborem będą batoniki energetyczne, po które można sięgnąć, jeśli poczujemy głód. Na dłuższe i krótsze wyprawy weźmy ze sobą dużą butelkę wody, bowiem w porze letniej o odwodnienie nietrudno, zwłaszcza że sporo wody tracimy podczas aktywności fizycznej. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy