Artykuł sponsorowany

Co wpływa na wycenę wartości nieruchomości?

Co wpływa na wycenę wartości nieruchomości?

Cena nieruchomości może być zróżnicowana ze względu na wiele czynników. Główne parametry, które mają wpływ na koszt posiadłości, związane są z jej wielkością, położeniem oraz standardem. Istnieją jednak także inne czynniki oddziałujące na cenę danej inwestycji. Od czego dokładnie zależy więc kwota, jaką należy zapłacić za dom, mieszkanie lub biuro? Oto kilka informacji!

Cena nieruchomości, a jej lokalizacja i metraż – gdzie jest najdrożej?

Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać, wiąże się z lokalizacją inwestycji. Nabywając posiadłość w dużym mieście, trzeba liczyć się z wysoką ceną. W porównaniu z nieruchomościami w małych miejscowościach i na wsiach – domy oraz mieszkania w metropoliach są z pewnością droższe.

Położenie nieruchomości w konkretnej części miasta także wpływa na jej koszt. Przykładowo, inwestycje w centrum będą droższe niż mieszkania w odległych i mało skomunikowanych dzielnicach. Nie zawsze jest to regułą, zdarzają się bowiem lokale w śródmieściu, które można kupić w dogodnej cenie. Stan takich inwestycji może jednak nie być zadowalający.

Oczywiście dom w atrakcyjnie położonej wsi np. nad morzem lub w górach także może być drogi. O końcowej cenie nieruchomości decyduje jednak jej wygląd i stan.

Metraż mieszkania także ma wpływ na jego cenę. Im większy jest obiekt, tym staje się naturalnie droższy. Cena za 1 metr kwadratowy zależy od typu nieruchomości oraz jej wielkości. Na ten parametr ma wpływ także rodzaj miejscowości i stan budowli.

Stan i standard nieruchomości a jej cena

Łatwo domyślić się, że stan nieruchomości jest bezpośrednio powiązany z jej wyceną. Posiadłości, które są gotowe do zamieszkania, będą więc naturalnie droższe niż inwestycje przeznaczone do remontu.

– Mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim wymaga pewnych działań przed zamieszkaniem, jednak podstawowe kwestie techniczne są najczęściej dopięte na ostatni guzik. Z tego powodu cena takich nieruchomości jest dość wysoka. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że kupując ostatnie lokale, które nie zostały zarezerwowane, lub decydując się na zakup miejsca jeszcze niewybudowanego, można liczyć na korzystną cenę – informuje pracownik firmy STENCEL Nieruchomości z Kiełpina.

Mieszkania wtórne i pierwotne a ich cena

Cena mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nieruchomości nowo wybudowanej, jest zwykle wyższa niż inwestycja z rynku wtórnego, ale nie zawsze. Regułą jest jednak, że kompletnie nowy i solidny budynek ma na ogół wyższą cenę niż stary i wymagający renowacji obiekt. Sytuacja może być jednak odmienna w przypadku kamienic w centrum miast. Atrakcyjna lokalizacja i prestiż są w tym wypadku często ważniejsze niż standard lokalu.

Podsumowując, cena nieruchomości zależy od jej lokalizacji, standardu, stanu prawnego, skomunikowania z innymi częściami miasta oraz koniunktury na rynku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy