Artykuł sponsorowany

Co savoir vivre mówi o noszeniu garnituru?

Co savoir vivre mówi o noszeniu garnituru?

Moda ciągle się zmienia, jednak pewne zasady pozostają niezmienne. Garnitur jako strój wybierany najczęściej na oficjalne i ważne wydarzenia, w szczególności wiąże się z przestrzeganiem pewnych kryteriów. Świadomość najważniejszych zasad noszenia tego stroju pozwoli dobrze zaprezentować się przy każdej okazji oraz uniknąć niechcianych błędów. Podpowiadamy jak nosić i dopasowywać poszczególne elementy garnituru tak, aby zawsze wyglądać elegancko.

Kolor ma znaczenie

Oficjalne okazje wymagają wyboru garnituru w ciemniejszych barwach. Jednak kolor czarny preferowany jest najczęściej przy okazji pogrzebów i ślubów. Przy pozostałych okazjach lepszym wyborem będzie ciemny grafit lub granatowy. Jest to kolor uznawany za najbardziej uniwersalny. Szary garnitur jest drugim najbardziej popularnym wyborem, w obecnie panujących trendach modowych, jednak nie należy decydować się na niego w przypadku oficjalnych okoliczności. Jeżeli dobieramy strój na mniej formalną okazję można zdecydować się na garnitur ze wzorem, w tym przypadku najbardziej uniwersalne są pasy. Warto jednak pamiętać, aby tylko jeden element ubioru był wzorzysty. Szeroką ofertę garniturów w różnych kolorach i fasonach oferuje producent garniturów Doris Simon, gdzie możliwe jest dopasowanie eleganckiego stroju na każdą okazję.

Koszula i marynarka

Koszula i marynarka to główne i najbardziej widoczne elementy garnituru, przez co zawsze powinny prezentować się nienagannie. Zakładając marynarkę dwuguzikową należy pamiętać o rozpięciu dolnego guzika. Natomiast przy marynarce trójguzikowej powinno się zapiąć tylko guzik dolny i środkowy. Siadając do stołu zawsze należy rozpiąć marynarkę. Z kolei w bardzo oficjalnych sytuacjach w ogóle nie powinno się zdejmować marynarki. Istotnym elementem górnej części stroju jest także butonierka, która zawsze powinna być wyłożona lnianą lub jedwabną poszetką, świadczy to o dobrym wyczuciu stylu i elegancji. Najbardziej klasycznym kolorem chustki jest biały, ale można dobrać kolor również do tonacji kolorystycznej krawatu, jednak nigdy nie może być to kolor identyczny. Bardzo istotnym elementem garnituru jest również koszula. Do marynarki i krawatu zawsze należy założyć koszulę z długim rękawem. Warto wiedzieć, że mankiet powinien wystawać spod marynarki na około 1-2 cm. Jeżeli decydujemy się na założenie krawatu, koniecznie należy pamiętać o zapięciu kołnierza koszuli. Za nieeleganckie uznawane jest zakładanie podkoszulki pod białą koszulę.

Dodatki do garnituru

Kompletując garnitur klasyczny niezwykle ważne są również dodatki, takie jak krawat, muszka, pasek, buty i skarpety. Zasady noszenia garnituru ściśle określają, jak powinno się je dobierać i z czego należy zrezygnować. Szerokość krawatu powinna być zbliżona do szerokości klap marynarki, wtedy nie zaburza kompozycji ubioru. Długość krawatu powinna sięgać do paska, a nawet lekko na niego zachodzić. Kolor paska należy z kolei dopasować do butów, natomiast reszta dodatków powinna być dobrana do koloru marynarki i koszuli tak, aby utworzyć harmonijną całość. Buty i skarpety nie muszą być idealnie dopasowane do koloru garnituru, ale powinny dobrze z nim współgrać.

Warto pamiętać, że kolor skarpet dopasowujemy do odcienia butów lub spodni. Ważna jest również ich odpowiednia długość, która powinna być dobrana tak, aby po założeniu nogi na nogę nie było widać fragmentu łydki. Buty dobrane do garnituru powinny być sznurowane, najlepiej w ciemnym kolorze i zawsze wypastowane. Jako wyjątkowy nietakt postrzegane jest założenie obuwia sportowego jak również dobranie nieeleganckiej biżuterii, np. złotego, masywnego łańcucha.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy