Co robić, gdy szyba w samochodzie została rozbita?
Szyba w samochodzie została uszkodzona, a Ty nie wiesz jak się zachować? Przede wszystkim – nie panikuj. Na czas dojazdu do najbliższego punktu naprawy zaklej powstały ubytek taśmą. Dziura w szkle jest zbyt duża? W takim razie jedź dalej, najwolniej jak to tylko możliwe. Kiedy auto trafi w ręce specjalistów, ci zdecydują co dalej. Niektóre szkody da się naprawić, inne wymagają niestety wymiany całego elementu.
Uszkodzona szyba w samochodzie – jak się zachować?
Jeśli jesteś w trasie, a szyba w samochodzie została rozbita – nie ignoruj tego. Nawet małe pęknięcie może się okazać niebezpieczne. Najlepiej udaj się do najbliższego specjalistycznego punktu pomocy. Musisz wiedzieć, że jazda z widocznie uszkodzoną szybą jest karana przez policję. Zazwyczaj jest jednak tak, że dalsza podróż staje się niemożliwa przy wybitej szybie bocznej lub tylnej. Te modele rozpryskują się na małe kawałeczki, tworząc widoczne dziury. Dostające się do wnętrza pojazdu powietrze bardzo hałasuje, co rozprasza kierowcę. Zimą przeszkadza też dotkliwy chłód. Zachowując szczególną ostrożność możesz jechać dalej, o ile uszkodzenie szyby w aucie nie wydaje się zbyt groźne. Dostosuj wówczas szybkość jazdy do sytuacji na drodze i własnych umiejętności. O ile to możliwe, postaraj się też ignorować rozpraszacze w postaci kurzu, kamieni czy deszczu.
Chcesz zabezpieczyć powstałe pęknięcie? Jeśli masz przy sobie kawałek przeźroczystej folii lub taśmy klejącej – naklej je od wewnętrznej strony szyby. Pamiętaj również, że jest to rozwiązanie tymczasowe, bo ogranicza widoczność. Nawet jeśli okazało się skuteczne, wizyta w punkcie jest nieunikniona. Jazda z uszkodzoną szybą w samochodzie jest bowiem zagrożeniem dla zdrowia i życia kierowcy oraz wszystkich pasażerów pojazdu. Nawet najmniejsze pęknięcie powinno być traktowane z dużą dozą ostrożności. Mechaniczne uszkodzenie szyby bardzo osłabia jej wytrzymałość. W każdej chwili może dojść do pogłębienia odprysku, a następne całkowitego rozpadu szkła.
Uszkodzona szyba w samochodzie – naprawa czy całkowita wymiana?
Profesjonalna regeneracja szyby samochodowej pozwala na usunięcie pęknięć i odprysków. Zwlekanie z naprawą bardzo często kończy się wymianą całego elementu. Z naszego doświadczenia wynika, że skuteczną regenerację uniemożliwiają bowiem wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i skumulowana wilgoć. Aby naprawić szybę samochodową, trzeba ją oczyścić, a następnie zalać specjalistyczną żywicą i utwardzić – wyjaśnia fachowiec z JK Szyby Samochodowe.
Możliwe do naprawienia szkody poddaje się renowacji. Jako właściciel uszkodzonego auta jesteś jednak zobowiązany do tego, by jak najszybciej odstawić je do specjalistów. Musisz również brać pod uwagę fakt, że niektórych ubytków nie da się zatuszować. Zbyt duża ich liczna, blisko osadzone pęknięcia albo za duża średnica uszkodzeń – to tylko niektóre powody, dla których szyba wymaga całkowitej wymiany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana