Co robić, gdy dojdzie do kolizji?

Kolizja to przykre zdarzenie, które rodzi szereg emocji, ale też pytań i wątpliwości. Często pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie to – co robić? Sytuacje bywają różne. Czasem wina jest oczywista i obie strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia. Czasem jednak pojawia się rozbieżność stanowisk. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, kiedy dojdzie do kolizji i jak sobie poradzić, kiedy druga strona wypiera się winy.
Kolizja drogowa – co robić?
Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym żaden z uczestników nie poniósł śmierci ani uszczerbku na zdrowiu. Dzięki temu, w przeciwieństwie do wypadku drogowego, w tej sytuacji nie ma potrzeby wzywania policji. Uczestnicy mogą sprawę wyjaśnić między sobą bez udziału osób trzecich. Jeśli obie strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia i określenia winy, powinny podjąć następujące kroki:
- usunąć samochody z drogi, żeby nie utrudniać ruchu;
- spisać oświadczenie, w którym powinny się znaleźć:
- dane osobowe kierowców uczestniczących w kolizji i właścicieli pojazdów (jeśli to ktoś inny niż kierowcy),
- numer dokumentu i prawa jazdy sprawcy, wymienione w nim kategorie i dane polisy,
- czas i dokładny opis zdarzenia,
- szczegółowy opis uszkodzeń pojazdów,
- dobrowolne przyznanie się sprawcy do winy;
- skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy kolizji w celu poinformowania o zdarzeniu;
- zwrócić się do rzeczoznawcy, żeby sporządził kosztorys naprawy auta – będzie to podstawa do wypłacenia odszkodowania.
Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie ubezpieczyciela. Warto wydrukować go w dwóch egzemplarzach i mieć zawsze w samochodzie. Dzięki temu w przypadku kolizji nie trzeba się martwić o to, jak sformułować taki dokument i co w nim zawrzeć.
Co jeśli ubezpieczyciel oferuje za mało lub strony nie zgadzają się co do winy?
Czasem ubezpieczyciel może oferować poszkodowanemu wypłatę zbyt małej kwoty ubezpieczenia, na podstawie zaniżonego kosztorysu. Warto wtedy skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, np. za pośrednictwem serwisu rzeczoznawcaonline.pl prowadzonego przez Euroexpert Jarosław Ziajka.
Zdarza się, że strony nie zgadzają się co do przebiegu zdarzenia. Należy wówczas wezwać policję. Funkcjonariusze ustalą, co dokładnie się wydarzyło i kto jest winny. Co ważne, wezwanie policji zazwyczaj wiąże się z dodatkową karą dla sprawcy w postaci mandatu. Niejednokrotnie obie strony są winne i obie dostają mandat. Telefon na policję powinno się wykonać także w sytuacji, kiedy podejrzewa się popełnienie przestępstwa, np. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Eko-Sept Michał Wijata, Marcin Lanuszny Spółka cywilna
Klimatyzacja - usługi woj. śląskie41-711 Ruda Śląska, Pasieczna 8