Artykuł sponsorowany

Co powinno wyróżniać podjazdy dla niepełnosprawnych?

Co powinno wyróżniać podjazdy dla niepełnosprawnych?
Budynki takie jak urzędy, szkoły, szpitale czy bloki mieszkalne powinny być dostępne dla każdego. Niestety, nawet w dzisiejszych czasach powstaje sporo budynków, posiadających istotne bariery architektoniczne, które sprawiają, że dostanie się do nich osób niepełnosprawnych jest trudne, o ile nie niemożliwe. Rozwiązanie tego problemu jest wykonanie specjalnego podjazdy. Czym powinien się on charakteryzować?

Wymiary

Funkcjonalny podjazd dla osób niepełnosprawnych powinien przede wszystkim zostać wykonany w odpowiednich wymiarach. Szerokość ciągu, tj. części przeznaczonej do jazdy wózka inwalidzkiego powinna wynosić minimum 120 cm – tyle miejsca wystarczy, by zmieścić wózek. Maksymalna długość każdego z ciągów to 900 cm. Jeśli jest konieczne, by podjazd zbudowany był z kilku ciągów, należy między nimi wykonać tzw. spoczniki, czyli poziome podesty o długości minimum 140 cm, na których osoba wjeżdżająca samodzielnie na wózku lub jej opiekun będzie mógł odpocząć. Spoczniki umożliwiają również mijanie się na podjeździe dwóch wózków.

Poręcze i progi

Istotnym elementem podjazdu są poręcze. Powinny one występować w parach – jedna na wysokości 75 cm, druga – 90 cm. Zadaniem poręczy jest ułatwienie osobie na wózku lub jej opiekunowi wjeżdżanie bądź wprowadzanie wózka pod górę. Kolejny niezbędny element to progi o wysokości 5-7 cm, które powinny być wykonanie na całej długości podjazdu. Zabezpieczają one wózek przed zjechaniem poza krawędź podjazdu

Z jakich materiałów wykonuje się podjazdy dla niepełnosprawnych?

Podjazdy dla niepełnosprawnych wykonuje się z różnych materiałów. Wiele zależy od możliwości adaptacyjnych budynku. Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym materiałem jest stal – wykonanie z niej konstrukcji jest stosunkowo proste i szybkie, nie wymaga diametralnego przebudowania budynku, poza tym konstrukcja jest trwała, odporna na nawet bardzo duże obciążenia i przez to bezpieczna dla korzystających z niej osób. Powierzchnia podjazdu wykonywana jest z krat stalowych, które zapewniają odpływ wody opadowej i posiadają antypoślizgową nawierzchnię, ułatwiającą wjechanie wózkiem przy każdych warunkach pogodowych. Wykonawcą tego typu podjazdów jest firma Kasprzak-Olma z Wrocławia.

Podjazd a otoczenie budynku

Podjazd dla niepełnosprawnych wykonywany jest w celu ułatwienia życia osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz ich opiekunom. W projektowaniu i wykonawstwie tego typu konstrukcji należy jednak również uwzględnić potrzeby pozostałych osób korzystających z danego budynku. Zwykle podjazdy wykonywane są tuż obok schodów wiodących do głównego wejścia do budynku – należy unikać sytuacji, kiedy podjazd zabiera zbyt dużo przestrzeni użytkowej i np. utrudnia mijanie się na schodach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy