Charakterystyka transportu drobnicowego
Sprawny transport wszelkiego rodzaju towarów – zarówno surowców, jak i gotowych produktów – jest kluczowy do zapewnienie innym sektorom gospodarki dobrych warunków do rozwoju oraz wymiany handlowej. Jednak różne dziedziny transportu rządzą się swoimi prawami. Nie chodzi tylko o użyte środki transportu, ale również charakter przewożonych ładunków. Jedną z takich dziedzin jest transport drobnicowy. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest drobnica?
Zanim wyjaśnimy na czym polega transport drobnicowy, należy dowiedzieć się, czy tak właściwie jest drobnica?
- Drobnicą mogą być zarówno materiały wykorzystywane w produkcji, półprodukty, jak i gotowe dobra – mówi przedstawiciel firmy transportowej Net-Cargo – Rodzaj tych towarów nie ma znaczenia, może to być zarówno żywność, produkty kosmetyczne i lecznicze, jak i elektronika. Kluczowe jest, ze są to towary o niewielkich gabarytach, pakowane w zbiorcze lub pojedyncze opakowania. Opakowanie jest tu bardzo istotne, ponieważ żeby ładunek mógł zostać uznany za drobnicę, musi on posiadać stałą formę. Innymi słowy nie może mieszać się ze sobą. Z tego powodu drobnicą nie będą przewożone luzem warzywa przewożone do skupu. Kolejną bardzo charakterystyczną cechą drobnicy jest fakt, że można ją łatwo zważyć i policzyć.
Transport drobnicowy – co warto o nim wiedzieć?
Drobnica to popularny rodzaj ładunku. W końcu produkcją i przetwarzaniem tego typu towarów zajmują się nie tylko duże korporacje, ale również mniejsze, działające lokalnie przedsiębiorstwa. Nie dziwi zatem fakt, że transport drobnicowy obecnie zdominował branżę przewoźniczą. Co warto o nim wiedzieć? Przede wszystkim, że nie jest on tak prosty, jak mogłoby się wydawać i wymaga szczególnie dobrej organizacji. Dlaczego? Ponieważ zwykle drobnica ma rozproszonych nadawców i odbiorców – na pokładzie jednego pojazdu transportowego może znajdować się kilka różnych ładunków pochodzących z różnych źródeł i zmierzających w różnych kierunkach. Z tego powodu niezwykle istotne jest prawidłowe oznakowanie każdej partii ładunku. Zróżnicowanie ładunku to również wyzwanie pod względem załadunku oraz rozładunku, ponieważ każda jego partia musi być w stosowny sposób zabezpieczona, a wszystkie powinny zostać rozlokowane w sposób zgodny z przepisami. Z drugiej strony transport drobnicowy to rozwiązanie cieszące się dużym uznaniem u przedsiębiorców, szczególnie mniejszych zakładów produkcyjnych, które nie posiadają własnej floty transportowej. Dzięki niemu mogą one przy stosunkowo niskich kosztach otrzymać lub nadać ładunek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana