Cechy dobrych rękawic roboczych

Dobór właściwych rękawic roboczych zawsze powinien być uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz wymaganego stopnia i zakresu ochrony. Kupując rękawice do pracy, warto pamiętać o tym, że tego rodzaju akcesoria zaliczane są do środków ochrony indywidualnej, w związku z czym muszą spełniać wymagania norm europejskich i posiadać certyfikat jakości potwierdzony znakiem CE.
Na rynku dostępnych jest wiele typów rękawic roboczych i ochronnych, wykonywanych z rozmaitych materiałów. Wybierając odpowiednie, trzeba pamiętać przede wszystkim o charakterze wykonywanej pracy i wynikających stąd oczekiwaniach względem ochrony.
Uniwersalne rękawice robocze
Standardowe rękawice robocze o uniwersalnym zastosowaniu chronią całą dłoń i nadgarstek użytkownika. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie środków ochrony indywidualnej zaliczane są do I kategorii SOI, co oznacza, że można używać ich wyłącznie podczas pracy obarczonej minimalnym ryzykiem. Głównym celem ich stosowania jest poprawa komfortu użytkownika. Takie rękawice chronią przed powierzchownymi uszkodzeniami naskórka i temperaturą do max. 50oC (np. rękawice dziane z powłoką gumową) oraz przed oddziaływaniem delikatnych środków chemicznych i skutkami długotrwałego kontaktu z wodą (rękawiczki gumowe). Są stosowane powszechnie podczas prac gospodarczych, takich jak sprzątanie czy prace ogrodnicze.
Profesjonalne rękawice ochronne
Do stosowania w zakładach przemysłowych przeznaczone są rękawice ochronne klas II. i III. W zależności od konstrukcji i materiału, z którego je wyprodukowano, mogą zabezpieczać ręce pracowników przed rozmaitymi zagrożeniami: uszkodzeniami mechanicznymi, substancjami chemicznymi, czynnikami biologicznymi, skrajnymi temperaturami, porażeniem elektrycznym itd. Aby mieć pewność, że kupujemy rękawice najwyższej jakości, warto sprawdzić obecność znaku CE na samym produkcie, jak i jego opakowaniu – podpowiada ekspert z warszawskiej firmy AGRO-HURT.
Dobre rękawice robocze są przede wszystkim wygodne i skuteczne. Ich używanie nie może ograniczać ruchów palców, a wkładanie i zdejmowanie powinno być jak najłatwiejsze. Materiał, z którego wykonano rękawice, powinien być nieszkodliwy, zaś ich konstrukcja nie może powodować urazów – stąd duże zainteresowanie rękawicami bezszwowymi. Co ważne, rękawice ochronne zawsze powinny być sprzedawane wraz z instrukcją, zawierającą m.in. informacje na temat potencjalnych alergenów w materiale oraz wskazówki prawidłowego użytkowania i pielęgnacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Foto-Video Zbigniew Moryc
Fotografia - usługi woj. świętokrzyskie25-636 Kielce, Massalskiego 9
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Eltromex Mateusz Dombrowski
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. kujawsko-pomorskie85-348 Bydgoszcz, Słoneczna 2N lok. 41
-
Krzysztof Nadobnik Przedsiębiorstwo handlowo usługowo transportowe
Budowlane usługi woj. wielkopolskie64-000 Kościan, Ogrodowa 1A