Artykuł sponsorowany

Bonellowe czy kieszeniowe - jakie są optymalne sprężyny w materacu do łóżka?

Bonellowe czy kieszeniowe - jakie są optymalne sprężyny w materacu do łóżka?

Wybór pomiędzy materacem ze sprężynami bonellowymi i materacem sprężynowym kieszeniowym nie sprowadza się do prostej kalkulacji kosztów: to opowiedzenie się za tradycją lub nowoczesnością oraz manifestacja indywidualnych upodobań. Niezależnie od tego, co zachwalają producenci i co doradzają eksperci, najlepszą wskazówką będzie reakcja naszego ciała. Jeżeli mamy taką możliwość, połóżmy się na materacu przed zakupem: po pięciu minutach będziemy znali odpowiedź. Tyle samo czasu zajmuje przeczytanie tego tekstu, w którym prezentujemy wady i zalety obu typów materacy.  

O tym, że wybór pomiędzy materacami bonellowymi i kieszeniowymi nie jest sztucznie wykreowany, najlepiej świadczy obecność obu rozwiązań we współczesnych meblach.  

– Zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego, materace kieszeniowe wypierają z rynku starszą konstrukcję, jaką są materace bonellowe – mówi doradca ze sklepu Meblove24.pl– Nieco archaiczne, od dekad produkowane w zasadzie w ten sam sposób materace bonellowe, ciągle znajdują nabywców. Jednak zdecydowana większość świadomych nabywców wybiera nowoczesne, zaawansowane technologicznie materace kieszeniowe, oferujące nieporównywalnie większy komfort użytkowania. 

Aby dokonać optymalnego wyboru, powinniśmy wiedzieć, na co tak naprawdę decydujemy się wybierając konkretny typ konstrukcji sprężyn. 

Czy materac bonellowy musi skrzypieć?   

Sercem materaca bonellowego jest konstrukcja ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączone drutem stalowym w celu stworzenia odpowiedniej formy i zapewnienia jej stabilności. Wszystko razem tworzy układ amortyzujący, który pokrywa się warstwami różnych tkanin, mat i pianki. Zapewniają one ochronę przed bezpośrednim kontaktem z drutem, wyrównują powierzchnię materaca i nadają mu odpowiednie walory estetyczne.  

Z opisanej wyżej konstrukcji materaca bonellowego wynikają dwie niezwykle istotne konsekwencje dla jego użytkowania: 

  • może skrzypieć – nie jest to norma, lecz po dłuższym okresie użytkowania materace bonellowe mogą wydawać skrzypienia i piski (na skutek tarcia nieosłoniętych drutów stalowych przy nacisku na materac), 
  • faluje przy nacisku – niezależnie od tego, w którym miejscu naciśniemy, ugina się cały materac: większość użytkowników “efekt fali” uważa za wadę materaca bonellowego. 

Starsze lub tańsze materace bonellowe, po dłuższym okresie intensywnego użytkowania, potrafią też “wyszczerzyć” sprężyny z otaczających je powłok ochronnych. Jest to zjawisko bardzo rzadkie, ale ciągle spotykane.   

Jeżeli chodzi o skrzypienie, to opinie ekspertów i producentów są mocno rozbieżne: jedni dowodzą, że współcześnie produkowane konstrukcje bonellowe różnią się znacznie od tych z połowy XX w., że użycie nowoczesnych materiałów (pianki, maty kokosowe) zabezpiecza skutecznie przed skrzypieniem (tłumi jego odgłosy). Natomiast “falowanie” pozostaje poza dyskusją: jest nieusuwalną cechą materaców o konstrukcji bonellowej, co może być zarówno ich zaletą, jak też wadą. Jeżeli cenimy sobie ten efekt, jesteśmy ortodoksyjnymi fanami stylu retro lub chcemy zapewnić dzieciom materac do skakania, to wybór jest oczywisty: sprężyny bonellowe. Na atrakcyjność materaca ze sprężynami bonellowymi wpływa też relatywnie niska cena. Jeżeli jednak potrzebujemy ciszy w czasie snu i nie chcemy doświadczać falowania (np. wtedy, gdy osoba, z którą dzielimy łóżko zmienia pozycję w czasie snu), to powinniśmy rozejrzeć się za materacem sprężynowym kieszeniowym. 

Każda sprężyna w osobnej kieszonce, czyli komfort doświadczany w ciszy  

Materac kieszeniowy opiera się na stalowych sprężynach, z których każda znajduje się w osobnej kieszonce z mocnej tkaniny. Zamiast łączyć drutem sprężyny – jak to mam miejsce w materacach bonellowych – łączy się (najczęściej klei) ze sobą kieszenie. Dzięki temu można osiągnąć dwa cele: uformowanie i ustabilizowanie materaca oraz wyeliminowanie skrzypienia (brak bezpośredniego tarcia metalu o metal skutecznie wycisza materac). Taka konstrukcja zapewnia też bardzo dużą trwałość materaca, nawet przy intensywnej eksploatacji. 

Niezwykle ważną cechą materaca sprężynowego kieszeniowego jest możliwość wyboru liczby sprężyn oraz ich twardości. Powszechnie przyjmuje się, że dobrej jakości materac sprężynowy kieszeniowy powinien posiadać około 200 lub więcej sprężyn na metr kwadratowy. Im jest ich więcej, tym lepiej. Materace kieszeniowe podzielone na strefy o różnej twardości doskonale dopasowują się do kształtu ciała: zapewniają poczucie komfortu (wrażenie miękkości, zagłębiania się ciała w materac) i jednocześnie bardzo dobrze podpierają kręgosłup, umożliwiając nadanie mu prawidłowego ułożenia (redukują ryzyko zbudzenia się z bólem szyi czy pleców). 

Kiedy lepsza jest elastyczność powierzchniowa, a kiedy elastyczność punktowa? 

Opisane wyżej falowanie materaca ze sprężynami bonellowymi to właśnie przykład elastyczności (amortyzacji) powierzchniowej. Z kolei materace sprężynowe kieszeniowe charakteryzuje elastyczność punktowa, czyli reagowanie na nacisk miejscowo, a nie całą powierzchnią. Aby korzystać z pełni komfortu oferowanego przez materace kieszeniowe, należy starannie dopasować twardość sprężyn do masy ciała użytkowników. Nie mamy takiej możliwości w przypadku materaców bonellowych, które nie reagują (nie zagłębiają się) miejscowo.  

Ostateczny wybór pomiędzy materacem ze sprężynami bonellowymi i sprężynami kieszeniowymi powinien być podyktowany indywidualną definicją komfortu, przeznaczeniem materaca oraz sumami, jakie jesteśmy skłonni zapłacić za wygodę snu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy