Artykuł sponsorowany

Baterie czy akumulatorki - na co się zdecydować?

Baterie czy akumulatorki - na co się zdecydować?
Zastanawiasz się, jaki sposób zasilania wybrać dla konkretnego urządzenia? Baterie kuszą niską ceną, z drugiej zaś strony chciałbyś cieszyć się możliwością wielokrotnego wykorzystania akumulatorków? Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami nie jest ani łatwy, ani oczywisty, a dokonując go, należy brać pod uwagę kryteria bardziej złożone, niż cena i wygoda. Za pomocą klasycznych baterii paluszków oraz akumulatorów AA i AAA zasilamy najróżniejsze sprzęty, od pilotów do telewizora, przez przenośne odtwarzacze muzyki, po aparaty fotograficzne. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym różnią się obie możliwości i czy w danej sytuacji lepiej użyć baterii czy akumulatorków.

Kiedy sięgnąć po baterie?

Tradycyjne baterie po rozładowaniu nie nadają się do ponownego użycia – konieczne jest poddanie ich utylizacji. Ponieważ stanowią jednorazowe źródło zasilania, wiele osób uważa je za rozwiązanie gorsze od nowoczesnych akumulatorów. Tymczasem istnieje szereg sytuacji, w których wybór baterii będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem. Cechą charakterystyczną baterii jest to, że są gotowe do użytku natychmiast po zakupie. Wystarczy umieścić je w urządzeniu, by natychmiast cieszyć się możliwością jego użytkowania. Co więcej, baterie wyróżnia niewielka samoczynna utrata energii. Pozostawione w nieużywanym sprzęcie, tracą zaledwie kilka procent energii w ciągu roku. Ponieważ baterie właściwie nie ulegają samoczynnemu rozładowaniu i są stosunkowo tanie, decyzja o ich zakupie jest jak najbardziej uzasadniona, gdy szukamy zasilania do urządzeń używanych rzadko lub pobierających naprawdę niewiele energii. Mówimy tu więc o wszelkiego rodzaju pilotach, zegarach ściennych, małych radiach kuchennych, kalkulatorach i zabawkach.

Kiedy zdecydować się na akumulatorki?

Jak wynika z obserwacji zachowań klientów firmy Energia2000, akumulatorki są rozwiązaniem wybieranym najczęściej przez użytkowników sprzętów o dużym i bardzo dużym poborze energii. Mamy tu na myśli przede wszystkim przenośne odtwarzacze muzyki, cyfrowe aparaty fotograficzne i inne mocno eksploatowane gadżety elektroniczne. W opisywanych wcześniej pilotach i zegarkach akumulatorki nie sprawdzą się, przede wszystkim ze względu na szybkie tempo samoczynnego rozładowania. Jeżeli przy wyborze źródła zasilania kierujemy się oszczędnością, do sprzętów o małym poborze wybierajmy baterie, a do tych najbardziej prądożernych - akumulatorki. Osoby, które intensywnie korzystają np. z kamery czy aparatu, akumulator, który umożliwia ponowne naładowanie, jest jedyną rozsądną opcją. Chociaż cena zakupu akumulatora i ładowarki jest wyższa niż kompletu baterii, taka inwestycja zwróci się bardzo szybko. Jeden akumulator starczy nawet na kilka tysięcy pełnych cykli ładowania i rozładowania, co jest oszczędnością tak dla ciebie, jak i dla ekologii.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy