Artykuł sponsorowany

Balustrady kwasowe – co kryje się pod tą nazwą?

Balustrady kwasowe – co kryje się pod tą nazwą?

Balustrady to barierki, których zadaniem jest zabezpieczenie przed upadkiem ze schodów, z balkonów, tarasów, dachów, mostów czy wiaduktów. Nie muszą one być kolejnym nudnym elementem architektury – oprócz użyteczności powinny być również ciekawie zaprojektowane. Balustrady można wykonać z drewna, żeliwa, szkła lub aluminium. W naszym artykule zajmiemy się jednak balustradami kwasowymi produkowanymi ze stali kwasoodpornej.

Jakie są rodzaje balustrad?

Patrząc na balustrady, możemy zauważyć, że nie są one wykonane w jednym stylu. Można wśród nich wyróżnić balustrady pełne, które są zakończone parapetem lub poręczą, a murowane – z cegły lub betonu. Balustrada może składać się także z pionowych elementów z drewna, metalu, kamienia czy betonu. Tzw. tralki (owe pionowe elementy) łączą się u góry poręczą i z konstrukcją na dole. Często spotyka się jeszcze inny rodzaj budowy, w którym balustrada składa się ze słupków, elementów znajdujących się pomiędzy nimi (np. szkło lub siatka), oraz poręczy.

Jakie są zalety balustrad kwasowych?

Jak już wspominaliśmy, jednym z materiałów, z którego wykonuje się balustrady, jest stal kwasoodporna. Powinna ona odpowiadać wymogom, stawianym w PN-H-86020. Określają one skład chemiczny, jego dopuszczalne odchyłki i właściwości fizyczne oraz odporność stali na działanie:

  • czynników atmosferycznych,
  • korozji, która została wywołana przez działanie kwasów, zasad, roztworów soli oraz innych środowisk korozyjnych.

Sprawia to, że balustrady kwasowe idealnie nadają się do montażu na zewnątrz w przeciwieństwie do balustrad ze stali zwykłej malowanej RAL. Bardziej niż w domach prywatnych montowane są w obiektach użyteczności publicznej, takich jak biblioteki, urzędy czy ośrodki zdrowia, a także w budynkach nadmorskich. Można je dodatkowo połączyć ze szkłem, co daje nietuzinkowy efekt. Należy również pamiętać, że kluczem do długiej żywotności balustrad kwasowych jest konserwacja odpowiednimi środkami, ale nie wymagają one aż tak częstego czyszczenia.

Zakup balustrad kwasowych – do kogo się zwrócić?

W przypadku planowania zakupu balustrad kwasowych, warto skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie, np. z firmy Tynkpol, która zajmuje się świadczeniem usług m.in. szpachlowani natryskowego, ślusarstwa, spawalnictwa przemysłowego czy malowania natryskowego. Pomogą oni w doborze odpowiedniego rodzaju oraz wymiaru balustrady. Warto, aby były one również odpowiednio wypełnione, dzięki czemu wszystko będzie wyglądało bardzo estetycznie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy