Balkon w mieszkaniu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Aż 95% osób, planujących zakup mieszkania, deklaruje chęć nabycia nieruchomości z balkonem. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość nowych inwestycji deweloperskich obejmuje właśnie takie mieszkania. Zastanówmy się, dlaczego mieszkania z balkonem są tak atrakcyjne w oczach nabywców i czy zakup takiego lokalu zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.
Za co lubimy balkony?
Balkon w bloku jest dla właściciela namiastką ogrodu. W ostatnim czasie do mody wrócił zwyczaj pielęgnowania balkonowych ogródków, na których oprócz klasycznych pelargonii pojawiają się bardziej wymagające rośliny, a nawet zioła na potrzeby domowej kuchni. Poza tym nawet nieduża przydomowa przestrzeń na świeżym powietrzu daje mieszkańcom szansę na zaczerpnięcie oddechu po ciężkim dniu pracy, czy wypicie porannej kawy w ciepłych miesiącach roku. W tym okresie balkon wychodzący z salonu może stać się wspaniałym przedłużeniem części wspólnej mieszkania.
Jednak balkon nie jest tylko przestrzenią do wypoczynku. Może pełnić też wiele praktycznych funkcji, od suszarni na pranie – latem, przez improwizowaną chłodnię w czasie bożonarodzeniowych świąt, po tymczasowy składzik np. podczas remontu. Dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami prawidłowo zabezpieczony balkon jest dodatkową przestrzenią do tak ważnych dla podopiecznych zabaw na świeżym powietrzu. Posiadanie mieszkania z balkonem z oczywistych względów doceniają również palacze.
Jak kupić mieszkanie z balkonem?
Chociaż sformułowane w ten sposób pytanie brzmi banalnie, kryje w sobie głębszy sens. Okazuje się bowiem, że nie każdy balkon przyniesie właścicielom wymienione wyżej korzyści. Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie z balkonem?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, większość ofert na pierwotnym rynku nieruchomości obejmuje właśnie mieszkania z balkonem, toteż znalezienie takiego lokalu wcale nie jest trudne. Ważne jest natomiast, by wybierać z głową. Po pierwsze, balkon nie powinien wychodzić na ruchliwą ulicę. Aby móc rzeczywiście relaksować się na balkonie, warto upewnić się, że będziemy mieć z niego przyjemny widok i nie będziemy narażeni na zbędny hałas oraz kurz. Po drugie, trzeba sprawdzić, na jaki kierunek wychodzi balkon. Jeśli zależy nam na tym, by móc wypoczywać tutaj popołudniu, wybierajmy balkony umieszczone na zachodniej ścianie budynku. Ciekawym przykładem dobrze zaplanowanych balkonów są budynki na zielonym, krakowskim Osiedlu Botanika. Dla przyszłych mieszkańców deweloper przygotował nawet mieszkania z dwoma balkonami, wychodzącymi na różne strony świata.
Szalenie istotną kwestią jest oczywiście metraż. Od wielkości balkonu zależy, czy będzie on funkcjonalny. Poza tym nabywca powinien dokładnie zapoznać się z kartą lokalu i dokonać pewnych obliczeń. Sprzedawca nie powinien uwzględniać powierzchni balkonu w powierzchni całkowitej mieszkania, a kupujący nie powinien płacić za przestrzeń balkonu tak, jak za właściwą powierzchnię użytkową.
Zdarzają się też sytuacje, w których z balkonu można, a nawet warto zrezygnować. Mamy tutaj na myśli mieszkania parterowe z ogródkiem. W ramach przykładu posłużmy się porównaniem dwóch lokali o identycznym metrażu i położeniu względem kierunków świata, znajdujących się w wymienionej wyżej inwestycji. Za mieszkanie położone na pierwszym piętrze z dwoma balkonami o łącznej powierzchni 18m2 zapłacimy tyle samo, co za lokal na parterze z ogródkiem o powierzchni 71m2. W takiej sytuacji kalkulacja wydaje się prosta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Desa Dzieła Sztuki i Antyki Sp. z o.o.
Antyki, dzieła sztuki woj. pomorskie81-395 Gdynia, Antoniego Abrahama 54
-
Włodzimierz Zbroja Produkcja i Handel Mebli
Meble - produkcja, sprzedaż woj. łódzkie97-505 Blok Dobryszyce, Piotrkowska 82