Badania mykologiczne w leczeniu płytki paznokcia
Zakażenia grzybicze to bardzo częsty i jednocześnie wstydliwy problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Początkowo nie dają one wyraźnych objawów, dlatego też przez część osób są bagatelizowane. W rzeczywistości stopniowo rozwijając się, powodują zaawansowaną grzybicę paznokci, której terapia jest bardzo trudnym i skomplikowanym procesem. Jaką rolę w leczeniu grzybicy paznokci odgrywa badanie mykologiczne? Wyjaśniamy.
Na czym polega badanie mykologiczne?
Badanie mykologiczne pełni ważną funkcję zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu grzybicy. Odbywa się ono w gabinetach podologicznych i polega na pobraniu próbki ze zmienionego chorobowo paznokcia pacjenta. Następnie materiał przekazywany jest do laboratorium, w którym analizowany jest pod mikroskopem lub poprzez wytworzenie hodowli mykologicznej.
Wskazaniem do badania mykologicznego w Łodzi wykonywanego w gabinecie Medic 4 Foot będą zatem wszelkie objawy charakterystyczne dla grzybicy. Między innymi nienaturalne przebarwienia na paznokciu, bruzdy, zagłębienia i nierówności na płytce, łamiąca się lub bardzo krucha oraz rozwarstwiająca się płytka.
Przed przystąpieniem do badania należy także pamiętać o właściwym przygotowaniu. Niezalecane jest stosowanie maści, kremów oraz innych preparatów przeciwgrzybiczych na zainfekowane obszary. Poza tym w dniu zabiegu nie można czyścić ani myć zmienionego chorobowo miejsca.
Badanie mykologiczne a grzybica paznokci
Wynik badania mykologicznego zazwyczaj uzyskiwany jest po około 4 tygodniach i wymaga konsultacji ze specjalistą. W sytuacji otrzymania dodatniego wyniku dostarczana jest jednak informacja nie tylko o toczącej się w organizmie infekcji, ale również o rodzaju grzyba. W rezultacie terapia grzybicy paznokci wdrażana przez podologów z gabinetu podologicznego Medic 4 Foot w Łodzi ukierunkowana jest na leczenie konkretnego patogenu, co daje szansę na szybsze zatrzymanie infekcji i uzyskanie zdrowego wyglądu paznokcia.
W związku z tym przeprowadzenie badania pozwala na dopasowanie odpowiedniego leku, a tym samym ma duże znaczenie dla prawidłowej i skutecznej terapii podologicznej. Niewykonanie go i nierozpoznanie patogenu mogłoby skutkować stosowaniem nieprawidłowego leczenia, które nie dawałoby pożądanych rezultatów przez długi czas.
Co najważniejsze, niewyleczona lub niewłaściwie leczona grzybica może skutkować poważnymi konsekwencjami dla całego organizmu. Mianowicie jej następstwa to m.in. rozprzestrzenianie się infekcji na inne obszary skóry, uporczywe dolegliwości bólowe, a nawet utrata paznokcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana