Atrakcyjne pożyczki, leasing i inne formy pomocy finansowej dla firm na inwestycje w OZE

Ilość inwestycji w odnawialne źródła energii stale rośnie – już w 2019 roku przeznaczono na ten cel około 15 mld złotych. Nie bez powodu, ponieważ posiadanie farm wiatrowych lub fotowoltaicznych pozwala zminimalizować koszty związane ze zużyciem prądu elektrycznego. Jest to szczególnie korzystne dla właścicieli prywatnych przedsiębiorstw, którzy mogą w ten sposób odciążyć firmowy budżet. Podpowiadamy, w jaki sposób sfinansować OZE.
Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?
Wielu przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w odnawialne źródła energii głównie ze względu na możliwość obniżenia kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Oczywiście ogromne znaczenie ma również inny aspekt, który dotyczy ochrony środowiska naturalnego. Decydując się na korzystanie z urządzeń OZE nie wytwarzamy szkodliwego dwutlenku węgla, a także oszczędzamy naturalne zasoby paliw kopalnych.
Jeśli chcemy produkować energię elektryczną we własnym zakresie, skorzystajmy z odnawialnych źródeł energii. Ze względu na to, że zakup niezbędnych urządzeń pociąga za sobą wysokie koszty warto skorzystać z pożyczek, leasingów oraz innych form finansowania – opowiada ekspert z firmy piTERN zajmującej się instalacją systemów fotowoltaicznych.
Pożyczka termomodernizacyjna dla firm
Jedną z form finansowania OZE dla firm jest pożyczka termomodernizacyjna. W ramach kredytu właściciel firmy uzyskuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które może przeznaczyć m.in. na zakup specjalistycznych urządzeń (np. paneli fotowoltaicznych) oraz przeprowadzenie prac montażowych. Jak zaznacza nasz rozmówca, skorzystanie z dopłat na odnawialne źródła energii przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa o ponad 25%.
Aby uzyskać pożyczkę termomodernizacyjną wystarczy zgłosić się do właściwej placówki rozwoju regionalnego, która realizuje tego typu projekty. Przedsiębiorcy mogą także pozyskiwać fundusze poprzez korzystanie z ofert instytucji finansowych, np. banków.
Leasing na odnawialne źródła energii
Odnawialne źródła energii mogą być również finansowane w ramach leasingu. Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka opcji: leasing finansowy, operacyjny lub pożyczkę leasingową. Korzystając z tego typu wsparcia, właściciele firm mogą liczyć na maksymalne uproszczenie procedur, minimum formalności oraz możliwość obniżenia wkładu własnego. Leasing operacyjny i finansowy można uzyskać w niemal każdym banku. Pożyczka zaś udzielana jest nie przez placówkę bankową, a przez specjalne firmy leasingowe. Montaż energii odnawialnej opłaca przedsiębiorca, który na podstawie faktury VAT uzyskuje zwrot kosztów.
Okres trwania umowy zależy od rodzaju leasingu. Kontrakt może obowiązywać od 6 miesięcy do ok. 6-8 lat. W każdym przypadku leasingobiorca musi uiścić tzw. opłatę inicjalną, która stanowi wkład własny. Podpisanie umowy z bankiem lub firmą leasingową wiąże się oczywiście z obowiązkiem terminowego spłacania kolejnych rat leasingu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Usługi Foto-Video Zbigniew Moryc
Fotografia - usługi woj. świętokrzyskie25-636 Kielce, Massalskiego 9
-
M-Geo Mateusz Wójcik
Geodezja, kartografia - usługi woj. śląskie41-300 Dąbrowa Górnicza, Graniczna 12
-
Przedsiębiorstwo usług komunalnych sp. z o. o.
Pogrzebowe usługi woj. małopolskie30-383 Kraków, Skośna 31A