Akcesoria do podgrzewaczy wody
Podgrzewcze wody są produktem chętnie wykorzystywanym w wielu gospodarstwach domowych. Wszędzie tam, gdzie ciepła woda nie jest dostępna z sieci miejskiej, montaż podgrzewacza przepływowego lub zbiornikowego pozwala cieszyć się komfortem jej użytkowania. Aby jednak podgrzewacze dobrze spełniały swoją rolę, konieczny bywa zakup dodatkowych akcesoriów.
Anody ochronne
Pierwszym przydatnym produktem są anody ochronne chroniące pojemnościowe podgrzewacze wody (wykonane zwykle z blachy stalowej) przed korozją. Jedne z nich to anody magnezowe, zawarty w nich magnez neutralizuje związki zawarte w wodzie, zapobiegając tym samym rdzewieniu konstrukcji. Anody magnezowe dostępne są w formie zwykłej (długi pręt) i łańcuchowej. Innym rozwiązaniem są anody tytanowe, bardziej żywotne od tych magnezowych, choć droższe. Ich działanie jest podobne – również zapobiegają utlenianiu, czyli korozji materiału. Anoda tytanowa wymaga zasilania elektrycznego, dzięki czemu nie zużywa się w czasie eksploatacji w przeciwieństwie do anody magnezowej. W przypadku posiadania droższego podgrzewacza wody lepiej zapewnić mu też lepsze wyposażenie, w tym właśnie anodę tytanową, która może działać bezawaryjnie nawet 10 lat. Wybór tańszej opcji akcesoriów do pogrzewaczy wody, czyli anody magnezowej absolutnie nie oznacza, że otrzymamy mniej wydajne i trwałe urządzenie. Różnica tkwi przede wszystkim w tym, że stan anody magnezowej należy regularnie kontrolować, a w przypadku jej zużycia, zamienić na nową, by nie doszło do korozji zbiornika. Średni czas regularnej, niezbędnej wymiany anody magnezowej to 2 lata.
Moduły grzejne elektryczne
Moduły grzejne są montowane w zbiornikach jako podstawowe źródło ciepła lub dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby doszło do awarii głównego źródła grzewczego lub jego zmniejszonej wydajności działania. Główną część modułu stanowi grzałka elektryczna, drugim elementem jest termostat pozwalający na wygodną i płynną regulację temperatury. Moduł może być zainstalowany w dowolnym zbiorniku wyposażonym w króciec przyłączeniowy. Moduł grzejny posiada diodę informującą o stanie pracy grzałki oraz bezpiecznik termiczny, który po osiągnięciu maksymalnej temperatury odcina dopływ prądu do urządzenia. Grzałki elektryczne są też wykorzystywane m.in. w grzejnikach żeberkowych i innych zbiornikach wody użytkowej. Są to bezpieczne i wydajne w działaniu produkty o zróżnicowanej mocy, dostosowane do różnych potrzeb użytkowników. W przypadku niektórych modeli zasobników ciepłej wody użytkowej – jak przypomina nasz ekspert z firmy Biawar – nie można pominąć pokryw kołnierzowych niezbędnych do montażu modułów. Pokrywa kołnierzowa z tuleją umożliwia bezpieczne zamontowanie modułu grzejnego w otworze rewizyjnym zasobników i jest dostępna jako akcesorium.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana