Artykuł sponsorowany

Aeracja na murawie - dlaczego ją robić i jak często?

Aeracja na murawie - dlaczego ją robić i jak często?

Jednym z niezbędnych zabiegów w prawidłowej pielęgnacji, jak i renowacji boiska jest aeracja, która niezbędna jest szczególnie w przypadku muraw intensywnie użytkowanych. Stan wielu muraw pozostawia wiele do życzenia, dlatego warto zastosować aerację, kiedy dostrzegamy pierwsze objawy problemów z trawą, np. słabe wsiąkanie w glebę. Podpowiadamy, jak przeprowadza się zabieg aeracji trawnika, dlaczego warto go robić oraz jak często.

Czym jest aeracja trawnika i jak wygląda zabieg aeracji?

Aeracja trawnika to niezbędny zabieg pielęgnacyjny, choć często pomijany, który ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Celem aeracji jest przerwanie ciągłości zbitej i zagęszczonej wierzchniej warstwy gleby. Zabieg ten polega na wykonaniu otworów lub szczelin w ziemi - w strefie rozwoju korzeni traw. Aeracja trawnika na małej powierzchni polega na jego nakłuwaniu na minimalną głębokość 8 centymetrów przy pomocy wideł, specjalnych butów lub walców z kolcami. Natomiast na dużej powierzchni wymaga ona specjalistycznych narzędzi ogrodowych, tak zwanych aeratorów. Przed przystąpieniem do zabiegu renowacji boiska bardzo ważne jest skoszenie i obfite podlanie trawy, aby ziemia pod murawą była wilgotna. Następnie należy odczekać, aż woda dobrze wsiąknie w ziemię, tak aby wierzchnia warstwa gleby pod trawnikiem była sucha. Należy w miarę równomiernie pokryć otworami daną powierzchnię. Na podłożach luźniejszych rzędy otworów powinny mieć odstęp około 15 centymetrów, a na cięższych – 10 centymetrów.

W zależności od stanu trawnika i rodzaju gleby wykonuje się aerację wgłębną lub powierzchniową. Ta pierwsza stosowana jest głównie w przypadku trawników użytkowanych bardzo intensywnie, np. boisk i muraw. Tutaj wykonujemy otwory na głębokości minimalnej 8 centymetrów. W przypadku gleb piaszczystych wystarczy wykonać zabieg renowacji boiska przy pomocy zwykłych wideł, jednak w przypadku gleb ciężkich najlepiej użyć aeratora mechanicznego. Aeracja liniowa tworzy szczeliny zamiast otworów, a zabieg w znaczny sposób przyczynia się do rozbudowy systemu korzeniowego. Z kolei aeracja drążona polega na wymianie gruntu pod istniejącym trawnikiem. Oznacza to, że szpile wydrążone w środku wycinają z gruntu korki, pozostawiając pustą przestrzeń, a następnie powstałe otwory wypełniane są piaskiem lub mieszanką urodzajnej ziemi.

Aeracja na murawie -  dlaczego warto ją robić i jak często?

Zabieg aeracji, czyli napowietrzania murawy powinien być wykonywany dwa razy w sezonie, tj. na wiosnę i późnym latem, od drugiego roku po założeniu trawnika. Taki zabieg poprawia elastyczność i strukturę trawnika, wspiera wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym oraz pozwala poprawić dostęp wody do korzeni traw

– zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Jutrzenka, która zajmuje się renowacją, pielęgnacją i budową boisk.

Aeracja na murawie poprawia wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne i odporność na deptanie. Zabieg ten pobudza rośliny do rozwoju i pozwala zwiększyć masę korzeniową. Jest to konieczne rozwiązanie w przypadku często użytkowanych trawników lub w sytuacji, kiedy chcemy intensywnie odżywić murawę. Coroczna i okresowa renowacja boisk prowadzona przy pomocy specjalistycznych urządzeń daje naprawdę kapitalne rezultaty, dlatego warto skorzystać w tym celu z pomocy profesjonalnej ekipy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy