oprawki-okularowe

Z jakich materiałów mogą być wykonane oprawki okularowe

Wybierając oprawki okularowe, zwracamy uwagę na ich kształt i kolor. Warto jednak zapytać się o materiał, z jakiego są wykonane. W zależności od tego, czy będzie to plastik, nikiel, tytan czy jeszcze inny materiał, oprawki mogą mieć różną trwałość, wygodę noszenia i wygląd. Czasem stosuje się nietypowe surowce jak drewno czy… skóra. Czym charakteryzują się poszczególne surowce? Jakie robi się z nich oprawki? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Plastikowe oprawki – najtańsze, ale czy najlepsze?

Jeśli chcesz mieć oprawki w kolorach tęczy, na materiał wybierz octan celulozy, czyli acetat. Oprawki z acetatu są tanie, lekkie i nie powodują reakcji alergicznych. Niestety nie są zbyt wytrzymałe, dlatego często stabilizuje się je dodając metalowe rdzenie w ramie. Acetat niszczy się pod wpływem potu i kosmetyków.

Innym tworzywem sztucznym (bo to mamy na myśli pisząc o plastiku) jest TR-90, pochodna nylonu. Sam nylon jako materiał do oprawek swoją karierę zaczął po koniec lat 40., ale z powodu dużej łamliwości zaczął być udoskonalany. Dzisiejsze oprawki z TR-90 są zarówno wytrzymałe, jak i lekkie, dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Dzięki temu przypadną do gustu sportowcom i dzieciom. Z pochodnych nylonu tworzy się przeróżne kształty, których nie można uzyskać używając innych materiałów.

Metalowe oprawki – czy warto zapłacić za nie więcej?

Oprawki tytanowe to dobry pomysł dla osób, które potrzebują okularów każdego dnia. Według optyka z Zakładu Optycznego OPTYCORP w Warszawie:

oprawki tytanowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Ten srebrno-szary materiał jest lekki, trwały i odporny na korozję. Nie powoduje alergii jak niektóre oprawki z dodatkiem niklu.

Oprawki tytanowe produkuje się w różnych kolorach.

Tańszą alternatywę stanowią oprawki ze stali nierdzewnej (chirurgicznej i zwykłej), które są lekkie, wytrzymałe i hipoalergiczne. Dzięki zastosowaniu stopu stali z chromem, oprawki są również odporne na korozję, wysokie temperatury i przetarcia.

Oprawki z nietypowych materiałów – czy są praktyczne?

Najdroższym rozwiązaniem jest wykorzystanie srebra albo złota jako element ozdobny w oprawkach. Przy ręcznie robionych oprawkach stosuje się również drewno, kość i rogi bawole, co daje niepowtarzalny efekt. Na skroniach i frontach ram wykorzystuje się skórę, która nie jest może wytrzymała, ale za to bardzo modna. Oprawki można również ozdobić kamieniami szlachetnymi, takimi jak onyks, kryształki Swarovskiego czy nawet diamenty.

Wybór jest duży, więc wybierając materiał na oprawki okularowe, zasięgnijmy porady u dobrego optyka.

Materiał partnera