Technologia CAD/CAM w protetyce stomatologicznej

Współczesna stomatologia cały czas się rozwija i umożliwia coraz szybsze oraz skuteczniejsze leczenie. Technologia CAD/CAM to zdecydowana przyszłość stomatologii a główną rolę odgrywają tutaj zaawansowane systemy komputerowe. Wykorzystywana jest w protetyce stomatologicznej do projektowania i wytwarzania protez stałych. Technologia CAD/CAM ma wiele atutów.

Co to jest technologia CAD/CAM?

Technologia CAD/CAM nazywana jest stomatologią 3D. Cały system składa się ze skanera wewnątrzustnego oraz frezarki cyfrowej.

  • CAD – Computer Aided Design, czyli komputerowo wspomagane projektowanie. To skaner umożliwiający pobranie wycisku elektronicznego z ust pacjenta w kilkanaście sekund. Dzięki niemu mamy możliwość stworzenia wirtualnego modelu 3D uzębienia pacjenta.
  • CAM– Computer Aided Manufacturing,  czyli komputerowo wspomagane wytwarzanie. Jest to specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na precyzyjne wykonanie zaprojektowanego modelu trójwymiarowego, który zostaje wytworzony we frezarce, która wycina zaprojektowany model z gotowego bloku porcelany. Ostatni etap to polerowanie, glazurowanie oraz wypalanie korony w piecu.

Jak widzimy cały proces z wykorzystaniem technologii CAD/CAM jest bardzo prosty a zarazem szybki.

Korzyści płynące z technologii CAD/CAM

Główną zaletą jest przede wszystkim brak wycisku z użyciem masy wyciskowej, która często jest niezbyt dokładna i zawiera błędy. Badanie eliminuje dyskomfort, który pacjent może odczuwać przy tradycyjnym pobieraniu wycisku z jamy ustnej. Dzięki technologii CAD/CAM dokładność prac sięga 0,2 mikrometrów. Uzupełnienie korony lub mostu następuje podczas jednej wizyty. Estetyka uśmiechu oraz funkcje zgryzowe przywrócone zostają w najlepszy możliwy sposób. Technologia CAD/CAM używana jest w przypadku koron pełnoceramicznych, licówek czy mostów pełnoceramicznych i zapewnia bardzo wysoką estetykę i trwałość.  System CAD/CAM umożliwia dokładną analizę, a także diagnostykę, ze względu na to, iż wirtualny model 3D pozwala na precyzyjne komputerowe pomiary. Stosowany jest zarówno przy obróbce metali, jak i ceramiki.

System CAD/CAM to nowa jakość w protetyce stomatologicznej. Co ważne, praca z obrazem na monitorze jest dużo dokładniejsza a pacjent na bieżąco może śledzić cały proces projektowania i współpracować ze swoim stomatologiem. Dzięki technologii CAD/CAM możemy wykonywać indywidualne łączniki z porcelany czy korony na implancie już na jednej wizycie – mówi stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Unimedex.

Zastosowanie systemu CAD/CAM w protetyce stomatologicznej skraca czas leczenia a dodatkowo znacznie zwiększa precyzję oraz dokładność dopasowania uzupełnienia protetycznego.

Materiał partnera