Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny jest w stanie zapewnić piękny i przede wszystkim zdrowy uśmiech zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Wady zgryzu – w przeciwieństwie do chociażby wad postawy – z powodzeniem da się skorygować bowiem w praktycznie każdym wieku. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym jest to możliwe. Aparaty różnią się m.in. materiałem wykonania, konstrukcją, sposobem użytkowania i oczywiście ceną.

Do wyboru mamy zasadniczo aparaty ruchome, tj. takie, które pacjent może samodzielnie zdejmować, a także stałe, trwale mocowane przez ortodontę. Te pierwsze wykorzystuje się przede wszystkim u dzieci i w przypadku umiarkowanych wad zgryzu. Oprócz tradycyjnych akrylowo-metalowych aparatów tego typu na wyróżnienie zasługują też modne ostatnio przezroczyste nakładki.

Wygodne nakładki

Wymienia się je na nowe, o innym stopniu twardości, w miarę postępów leczenia – mniej więcej co miesiąc. Nakładki te są prawie niewidoczne, łatwo je też zdjąć na specjalne okazje, a także do jedzenia czy mycia zębów. Wymagają jednak od pacjenta dyscypliny: trzeba nosić je przez kilkanaście godzin na dobę i ściśle trzymać się zaleceń ortodonty. Do minusów należy nie najniższa cena, a także fakt, że takie nakładki nie poradzą sobie z każdą wadą (taką jak choćby zgryz krzyżowy).

Klasyczne rozwiązanie

Inaczej rzecz ma się w przypadku klasycznych aparatów metalowych, które mocuje się na zębach na stałe. Tzw. zamki – po jednym na każdym zębie – połączone są metalowymi łukami i specjalnymi ligaturami, wymienianymi na każdej wizycie kontrolnej. Ligatury mogą mieć różne kolory, co doceniają zwłaszcza pacjenci młodzi duchem.

Alternatywne materiały

Jak dowiadujemy się w Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii DENTICA w Zawierciu, za największą wadę takich tradycyjnych aparatów uchodzi ich niezbyt estetyczny wygląd, który wiele osób potrafi skutecznie zniechęcić do noszenia stałego aparatu. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak zastąpienie niektórych metalowych elementów szafirowymi lub porcelanowymi (ceramicznymi). Jest to opcja droższa, ale za to istotnie mniej rzucająca się w oczy.

Nowoczesne rozwiązania

Na koniec warto wspomnieć także o istnieniu tzw. aparatów samoligaturujących, gdzie ligatury zastąpiono specjalną metalową klapką. Do niewątpliwych zalet ich wyjątkowej konstrukcji należą m.in.:

  • krótszy czas leczenia ortodontycznego,
  • zwiększony komfort pacjenta,
  • dłuższe odstępy między wizytami kontrolnymi.
Materiał partnera