narzedzia-chirurgiczne

Łyżeczki chirurgiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Narzędzie chirurgiczne umożliwiają skuteczne przeprowadzenie zabiegu. Dają możliwość wykonania go dokładnie, gdyż dzięki nim m.in. oczyszczać kości, opracowywać rany oraz wytłuszczać zmiany zapalne. Jakie łyżeczki wykorzystuje się podczas zabiegów? Dowiedz się, gdzie konkretnie znajdują zastosowanie oraz jakie inne narzędzia wykorzystywane są w medycynie.  

Gdzie znajdują zastosowanie łyżeczki chirurgiczne?

Łyżeczki chirurgiczne znajdują się w każdym, dużym zestawie ogólnochirurgicznym. Najczęściej używana jest łyżeczka kostna (tzw. raspator), która umożliwia skutecznie oczyścić kość lub np. wyłyżeczkować ropnie. Stosowana jest najczęściej w zabiegach rynologii i otolaryngologii. Łyżeczki chirurgiczne można także znaleźć w zestawie do szycia chirurgicznego, który umożliwia opracowanie ran, niewielkich amputacji, wycięcie różnorakich zmian oraz sprawdzają się w drobnych zabiegach. Z kolei w stomatologii, bardzo często znajdują zastosowanie łyżeczki zębodołowe, które wykorzystywane są w zabiegach chirurgii szczękowej, czyli np. podczas usuwania ósemek, korzeni, stabilizacji kości lub transpozycji zębów. Można nimi również usuwać odłamane części zębów oraz wytłuszczać zmiany zapalne.

Jak zbudowane są łyżeczki chirurgiczne?

Łyżeczki chirurgiczne to wyspecjalizowane narzędzia medyczne mające kształt standardowej łyżeczki i najczęściej mające długość ok. 17 cm. Ich brzeg jest ostry, a część pracująca może mieć ściśle dopasowany do potrzeb rozmiar, gdyż w ofertach producentów występują łyżeczki małe, średnie i duże (od 2,8 mm do 14,5 mm). Ponadto, mogą być proste, zagięte (prawo- i lewostronne) oraz mieć różne kształty, jednak niezależnie od rodzaju, w ich budowie wyróżnia się uchwyt i końcówkę roboczą. Ergonomiczny uchwyt wyposażony w powłokę antypoślizgową umożliwia stabilną i szybką pracę.

Tego typu narzędzia wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dlatego są trwałe. Do tego po sterylizacji w autoklawie, możliwe jest ich ponowne użycie – podkreśla specjalista ze sklepu internetowego Medinstruments.pl.

Jakie inne narzędzia oprócz łyżeczek chirurgicznych stosowane są w gabinetach?

Podczas zabiegów ogólnych używa się także narzędzi takich jak: korcangi, pęsety, trzonki do noży, sondy metalowe, szpatuły, klemy, kleszczyki, imadła, opinaki, haki itp. Z kolei w gabinetach stomatologicznych bardzo często korzysta się również z dźwigni korzeniowych, nożyczek chirurgicznych, noży, pęset anatomicznych, kleszczy ekstrakcyjnych, igłotrzymaczy, uchwytów do skalpeli oraz wielu innych narzędzi medycznych.

Materiał partnera