lekarz rodzinny

Czym się zajmuje lekarz rodzinny?

Lekarze rodzinni to specjaliści, do których najczęściej udajemy się w ramach konsultacji zdrowotnych, czy to w przypadku regularnych wizyt kontrolnych, czy w celu zdiagnozowania przyczyny pogorszenia stanu zdrowia. To lekarze pierwszego kontaktu, którzy posiadają szerokie kompetencje i bogatą wiedzę z zakresu medycyny rodzinnej. Czym dokładnie zajmują się lekarze rodzinni i na czym polega praca tego typu poradni?

Lekarz rodzinny – w czym się specjalizuje?

Lekarz rodzinny to specyficzna specjalizacja, wymagająca szerokiej wiedzy i umiejętności nie tylko z zakresu tzw. interny, czyli chorób wewnętrznych, ale również pediatrii, a także geriatrii. Warto bowiem zaznaczyć, że lekarz rodzinny – zgodnie z nazwą tej specjalizacji – dba o zdrowie całej rodziny, włączając w to dzieci oraz seniorów. Takie podejście przynosi wiele korzyści, w szczególności jeśli chodzi o diagnostykę. Lekarz rodzinny bierze bowiem pod uwagę uwarunkowania genetyczne i środowisko pacjenta, co pozwala na bardziej indywidualne podejście do jego problemów zdrowotnych, a często też przyspiesza postawienie trafnej diagnozy. W tym celu lekarz medycyny rodzinnej posługuje się również specjalistycznymi badaniami, zlecając np. wykonanie badań laboratoryjnych czy też konsultację u specjalisty, jeśli wyczerpane zostały możliwości diagnostyki i leczenia w poradni lekarza rodzinnego. Warto jednak zaznaczyć, że wiele jednostek chorobowych może być leczonych w tej właśnie poradni, co dotyczy np. nadciśnienia, niektórych typów cukrzycy czy chorób wieku podeszłego. Podsumowując, lekarz rodzinny koordynuje opiekę zdrowotną poprzez organizację diagnostyki i leczenia pacjenta, zajmuje się konsultacjami dotyczącymi zdrowia i promowaniem zdrowych nawyków wśród rodzin i lokalnych społeczności.

Poradnia lekarza rodzinnego

Warto pamiętać, że poradnię lekarza rodzinnego tworzą specjaliści z różnych dziedzin, gwarantując całym rodzinom kompleksową opiekę zdrowotną i zapewniając indywidualne podejście do problemów swoich pacjentów.

Dobra poradnia lekarza rodzinnego to taka, w której czuwa wykwalifikowany zespół specjalistów zapewniających pacjentowi kompleksową pomoc. – Przekonuje pracownik Prywatnego Ośrodka Leczniczego Medis w Katowicach. – Przede wszystkim powinni tam pracować specjaliści z zakresu medycyny rodzinnej, ale również lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób wewnętrznych. Ponadto niezbędna jest również opieka pediatrów. Oprócz tego w poradni lekarza rodzinnego pacjenci powinni móc liczyć na opiekę doświadczonych pielęgniarek oraz położnych środowiskowych.

Tak wykwalifikowany zespół profesjonalistów to gwarancja kompleksowej opieki i wysokiej jakości obsługi.

Materiał partnera