pojemnik-na-mocz

Czym powinny charakteryzować się pojemniki na mocz?

Powszechnie używane w laboratoriach oraz przychodniach, pojemniki na mocz są niezwykle ważnym narzędziem w trakcie badań. Dostępne w aptekach i punktach aptecznych dzielą się na kilka rodzajów. Inne przeznaczone są dla dorosłych, inne dla noworodków. Ponieważ od tego, czy zostały wykonane z odpowiednich, atestowanych materiałów, zależy prawidłowość wyniku badania, kupujmy je tylko w sprawdzonych miejscach. Czym powinien się charakteryzować taki pojemnik?

W trakcie kupowania pojemnika na mocz warto zwrócić uwagę na kilka jego cech, determinujących spełnianie jego funkcji. Ponieważ używamy go zazwyczaj do specjalistycznych badań, od których wyniku zależy nasze zdrowie, kupujmy pojemniki najwyższej jakości.

Materiał

Materiał, z którego wykonywane są pojemniki na mocz, nie wpływają na materiał pobierany do badań. Istnieją dwa rodzaje tego typu pojemników. Pierwsze, tańsze, to pojemniki niejałowe, nadające się do zwykłych badań. Z kolei pojemniki sterylne pozbawione zostały flory bakteryjnej, dlatego dodatkowo pakowane są w woreczki. Tego typu pojemniki wymagane są wówczas, gdy zlecono posiew moczu. Oba rodzaje pojemników powinny charakteryzować się najwyższą jakością materiałów, z których zostały wyprodukowane oraz odpowiednimi atestami. Wykonywane są przede wszystkim z polipropylenu, polistyrenu oraz polietylenu. Są wytrzymałe i półprzezroczyste. Na specjalne życzenie klienta, mogą być dodatkowo sterylizowane promieniami gamma. Standardowe rozmiary omawianych pojemników to  125 ml pojemności, wysokość 75 mm i średnica 60 mm, natomiast istnieje możliwość wyboru koloru nakrętki. Cenionym producentem wysokiej jakości artykułów laboratoryjnych jest firma NOEX, mająca w swojej ofercie pojemniki na mocz oraz kał.

Sposób zamykania

Pojemniki na mocz zamykają się na dwa sposoby. Pierwszy, pewniejszy, to zakręcane wieczko. Dzięki niemu możemy być pewni, że zawartość nie wyleje się na zewnątrz. Drugi polega na wieczku wciskanym od góry. Chociaż drugi rodzaj zamknięcia jest mniej pewny, dobry pojemnik na mocz powinien charakteryzować się solidnością zamknięcia.

Dla dzieci

Na koniec warto wspomnieć, iż osobną grupę pojemników na mocz stanowią pojemniki przeznaczone dla dzieci, niemowląt i noworodków. Mają pojemność 150ml i przylepiane są do ciała dziecka przy pomocy antyalergicznego plastra na podłożu z włókniny. W trosce o jak największą sterylność, sterylizowane są one radiacyjnie w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Materiał partnera