usg-dopplera

Charakterystyka USG Dopplera

USG Dopplera – zwane też często dopplerowskim lub po prostu „dopplerem” – to odmiana badania ultrasonograficznego pozwalająca ocenić funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a także wielu narządów zaopatrywanych przez nie w tlen i składniki odżywcze. W rękach doświadczonego specjalisty jest ono łatwe do przeprowadzenia, stosunkowo tanie, a przy tym niezwykle skuteczne jako narzędzie diagnostyczne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Czym się różni USG zwykłe od dopplerowskiego

W klasycznym USG specjalny aparat również emituje falę dźwiękową – a konkretnie: ultradźwiękową, tj. o bardzo wysokiej częstotliwości – która przechodzi przez skórę, odbija się od badanego  narządu i wraca do głowicy urządzenia, gdzie informacja o pokonanej przez tę falę drodze przetwarzana jest na obraz. W USG Dopplera badany jest natomiast nie  nieruchomy narząd, ale poruszająca się krew, stąd właśnie wykorzystanie opisanego wyżej zjawiska do oceny parametrów jej przepływu. Tłumaczy to także towarzyszące całej procedurze dźwięki (szum), na podstawie których lekarz również jest w stanie określić występowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Co można w ten sposób wykryć

Do tych ostatnich należą np. zmiany miażdżycowe w tętnicach szyjnych, tętnicach kończyn dolnych, zwężenie tętnic podobojczykowych (może odpowiadać za drętwienie dłoni), wady zastawek serca, uszkodzenia czy niedokrwienie narządów takich jak śledziona, wątroba, trzustka czy nerki, żylaki powrózka nasiennego (jedna z przyczyn niepłodności u mężczyzn) albo będące przyczyną żylaków na nogach niedomykanie się zastawek żylnych, potwierdzić lub wykluczyć zakrzepicę w kończynach dolnych w przypadku ich obrzęku.

Odpowiednio wczesne wykrycie dzięki USG Dopplera schorzeń naczyń krwionośnych uchronić może przed udarem, zawałem, utrata kończyn w przypadku niedokrwienia lub zakrzepicy czy zatorowością płucną. Badanie to wykorzystywane jest także do monitorowania przeszczepów, wykrywania i obserwacji guzów nowotworowych (z racji ich silnego ukrwienia) oraz do oceny rozwoju ciąży na podstawie przepływu krwi w tętnicy pępowinowej.

Przebieg badania

Do USG dopplerowskiego – przeprowadzanego w NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich – nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wyjątkiem jest badanie wątroby lub nerek, na które należy stawić się na czczo. Wybrany obszar ciała smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przenikanie ultradźwięków, a także przesuwanie emitującej je głowicy po skórze. Cała procedura jest bezbolesna i trwa od kilkunastu minut do pół godziny w zależności od badanego narządu, po niej zaś można od razu powrócić do codziennych czynności. Badanie USG metodą Dopplera często jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i prawidłowego leczenia.