spedycja

Zalety spedycji drogą morską

Na transporcie ładunków opierają się gospodarka i handel międzynarodowy. Stale dąży się do przyspieszania i zwiększania wydajności przewozu towarów. Droga morska wciąż dominuje i jest stale rozwijana oraz dostosowywana do światowego rynku. Szacuje się, że około 90% światowego handlu korzysta z transportu morskiego. Jakie zalety przemawiają więc za spedycją po morzach?

Jakie możliwości daje spedycja morska?

Ogromny udział szlaków morskich w międzynarodowej spedycji nie powinien dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę dwa czynniki – udział wód w całości powierzchni Ziemi oraz zasięg, jaki zapewnia wykorzystanie statków.

Drogą morską można dotrzeć dosłownie w każdy zakątek Ziemi – mówi specjalista z firmy Net-Cargo. – Tam, gdzie nie ma lotnisk, tam najpewniej może dopłynąć statek. Nieograniczony zasięg to ogromna zaleta spedycji morskiej, ale nie można pomijać też ładowności. Jednostki pływające są w stanie przewieźć znacznie więcej ładunku niż latające. Żaden samolot nie wzniósłby się w powietrze w takim balastem, z jakim na co dzień radzą sobie kontenerowce.

W kontekście tych informacji łatwo zrozumieć, że to właśnie spedycja morska stanowi podstawę transportu towarów. Potrzeba sprawnego przewozu morskimi szlakami staje się jeszcze bardziej wyraźna w obecnej sytuacji – ożywiona wymiana handlowa ze znacznie oddalonymi od siebie Chinami i Europą nie byłaby możliwa, gdyby nie dobrze zorganizowana spedycja morska.

Co i jak przewożą statki w ramach spedycji międzynarodowej?

Warto zaznaczyć także to, że brak ograniczeń dotyczy nie tylko odległości oraz ilości towarów, ale też rodzaju ładunku. Statki przewożą wszystko niezależnie od materiałów i gabarytu: produkty spożywcze, sprzęt elektroniczny, artykuły gospodarstwa domowego, a nawet zwierzęta. Mogłoby się wydawać, że jedynym ograniczeniem jest czas – podróż morska jest dłuższa niż np. lotnicza, jednak gdy porównamy koszty transportu i ilość ładunku, bariera czasu przestaje być prawdziwą przeszkodą.

Kolejną zaletą spedycji drogą morską jest to, że jest ona najlepszym sposobem transportu ponadgabarytowego. Artykuły bardzo duże lub takie, których kształty są nieregularne, trudno przewozi się lądem, a zupełnie nie ma możliwości skorzystania ze spedycji lotniczej. Statki pozostają niezastąpione

Następne atuty spedycji morskiej to wysoka specjalizacja i doskonale zorganizowana infrastruktura. Ponieważ ten sposób transportu wciąż nie ma sobie równych, jest stale rozwijany. Powstają kolejne porty, a floty rosną w siłę. Konstruowane są także statki przystosowane do transportu konkretnych rodzajów towarów, co dodatkowo zwiększa ładowność i bezpieczeństwo podróży.

Wszystkie wyżej wymienione zalety składają się na jeszcze jedną, być może najważniejszą – transport morski jest po prostu tani. Im większy pojedynczy ładunek, tym mniejszy koszt przewodu każdej rzeczy, która się do niego zalicza.

Materiał partnera