kompresor

Zalety kompresorów śrubowych

Kompresor, inaczej sprężarka, to maszyna energetyczna, która podwyższa ciśnienie gazu lub powietrza, czy wymusza jego przepływ. Kompresory możemy dzielić ze względu na stosunek sprężania, rodzaj sprężanego czynnika, czy budowę. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej wyporowym sprężarkom śrubowym, ich budowie i sposobie działania. Postaramy się także odpowiedzieć na pytanie, jakie zalety mają kompresory śrubowe?

Budowa kompresora śrubowego i sposób działania

Sprężarki śrubowe to maszyny, w których komora sprężania jest przestrzenią utworzoną między dwoma zazębiającymi się wirnikami o kształcie śrubowym, stąd ich nazwa. Komorę często nazywamy także stopniem. Składa się ona z wału napędowego, wirnika o uzębieniu zewnętrznym, wirnika o uzębieniu wewnętrznym, pokrywy łożyskowej, odpowiedniego uszczelnienia wału i łożyska. Zasada działania klasycznej, olejowej sprężarki śrubowej nie jest skomplikowana i można opisać ją w kilku krokach. Powietrze z otoczenia zasysane jest przez filtr, a dalej przepływa przez regulator ssania, którym steruje zespół elektryczny. Do sprężonego powietrza w komorze wtryskiwany jest odpowiednio oczyszczony olej, co zapewnia smarowanie, a także chłodzenie. Sprężona mieszanina powietrza i oleju trafia następnie do zbiornika separatora oleju, gdzie większość oleju się wytrąca i jest odprowadzany rurką do stopnia śrubowego, a dalej powietrze przepływa przez filtr do końcowej chłodnicy. Na rynku są już dostępne nowoczesne kompresory bezolejowe, w których sprężanie powietrza odbywa się bez uszczelnienia wirników filmem olejowym. By osiągnąć wysokie ciśnienie wylotowe, sprężarki bezolejowe wyposażone są zwykle w system kilku śrubowych elementów sprężających.

Zalety sprężarek śrubowych

Na rynku jest mnóstwo różnych kompresorów śrubowych, ponieważ producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Mogą to być sprężarki typu kompakt, dla zakładów o najmniejszym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze i sprężarki o bardzo dużej mocy, czy sprężarki, w których można regulować prędkość obrotową. Mamy sprężarki jednostopniowe i wielostopniowe, stacjonarne i przewoźne. Jak mówi nam przedstawiciel firmy PDAIR z miejscowości Ząbki, już sam wybór kompresorów śrubowych jest ich zaletą. Gdyby się nie sprawdzały, niewiele firm decydowałoby się na tworzenie coraz nowszych konstrukcji. Śrubowe sprężarki olejowe świetnie sprawdzają się w bardzo ciężkich warunkach pracy, a śrubowe sprężarki bezolejowe zaspokajają potrzeby najbardziej wymagających gałęzi przemysłu, jak medycyna, czy branża papiernicza. Nowoczesne kompresory zapewniają sprężone powietrze wysokiej jakości i nie generują hałasu o wysokim poziomie, możemy bez problemu dostać do nich części zamienne, serwisować i w razie potrzeby naprawiać. Nowoczesne kompresory śrubowe są więc najchętniej wybierane przez przedsiębiorców, choć popularne są także kompresory tłokowe.

Materiał partnera