transport-morski

Zabezpieczenie pojazdów z ładunkami w trakcie przepraw promowych

Przewożenie ładunków podczas przepraw promowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Należyte zabezpieczenie to podstawa, zwłaszcza, że na morzu warunki pogodowe są niepewne. Warto w tym celu zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, aby firma świadcząca usługi promowe mogła bez problemu podjąć decyzję o dopuszczeniu pojazdu do przeprawy. W naszym artykule wyjaśniamy, na czym należy się skupić i jak prawidłowo zabezpieczyć ładunek w trakcie przeprawy promowej.

Odpowiednie zabezpieczenie ładunku priorytetem podczas przeprawy promowej

Warunki pogodowe na morzu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, nie zawsze są łatwe. Mogą się przyczynić do uszkodzenia ładunku oraz transportującego go pojazdu, dlatego w celu uniknięcia niebezpieczeństwa podczas przeprawy promowej, należy odpowiednio rozmieścić i upewnić się, czy przewożony ładunek jest właściwie zabezpieczony naciągami lub w innej formie, wymaganej w transporcie morskim. Wszystko po to, aby nie mógł się on wywracać ani przesuwać w kierunku podłużnym lub poprzecznym.

Mocowanie pojazdów o większych gabarytach

Pojazdy charakteryzujące się dużą masą własną (TIR-y, czołgi czy transportery) ładowane są na najniższych pokładach, a lżejsze samochody osobowe – na wyższych pokładach. Jest to spowodowane wysoką burtą promów samochodowych, na której środek ciężkości znajduje się bardzo wysoko, co sprawia, że przy złych warunkach atmosferycznych przechyły zdarzają się dosyć często. Większe pojazdy mocuje się zatem do pokładów za pomocą łańcuchów zakończonych z jednej strony krzyżem, który pasuje do konstrukcyjnie przyspawanego gniazda w pokładzie. Drugi koniec mocowany jest do pojazdu za zderzak lub konstrukcje ramy (punktów na ramie jest 4, podobnie jak gniazd z naciętym krzyżem). Do poluzowania łańcucha służy napinacz śrubowy, znajdujący się po jego środku.

Mocowanie samochodów osobowych i naczep

Jeżeli chodzi o mocowanie samochodów osobowych, odbywa się ono przy pomocy pasów parcianych lub transportowych, z napinaczami ręcznymi. Lżejsze pojazdy mocuje się za koła lub zawieszenie.

W przypadku naczepy niesprzęgniętej z pojazdem – należy ją mocować przy pomocy naciągów zamocowanych do uchwytów, a nie na podporach podwozia. Należy mieć na uwadze, że naczepa bez właściwego uchwytu do mocowania naciągu może nie zostać dopuszczona do transportu. Wszelkie zasady bezpiecznego mocowania ładunków są szczególnie istotne w trakcie złych warunków pogodowych, a ostateczna decyzja o dopuszczeniu bądź odrzuceniu transportu pojazdu na promie należy do kapitana. Warto o tym pamiętać, również korzystając z kompleksowych usług przepraw promowych oferowanych przez firmę Botrans.

Materiał partnera