tynk cementowo wapniowy

Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Co wybrać?

W czasie budowy domu wiele osób zadaje sobie pytanie jaki tynk najlepiej położyć na ścianach i sufitach. Wyboru dokonują między tynkiem gipsowym, a cementowo-wapiennym. Dobór odpowiedniego tynku jest istotny, ponieważ zależy od niego wiele czynników wpływających na komfort użytkowania danego wnętrza. Doradzamy, który tynk wybrać.

Tynki cementowo-wapienne

Tego typu tynki tworzy się z cementu, wapna, wody i piasku oraz układa w trzech warstwach, a mianowicie podkładowej (szpryc), podstawowej (narzut) i wykończeniowej (gładź). Dawniej tynki przygotowywano na budowie, gdzie mieszano ich składniki w betoniarce. Bywało to powodem różnic między zaprawami, a ich jakość w dużym stopniu uzależniona była od doświadczenia wykonawców i jakości surowców, w tym przede wszystkim piasku.

Obecnie wykorzystuje się tynki gotowe, które też układa się w trzech warstwach, do których należą środek gruntujący, tynk podkładowy i tynk dekoracyjny. Czasem z ostatniej warstwy się rezygnuje (np. wtedy, gdy na takich tynkach mają być przyklejone płytki ceramiczne).

Tynki cementowo-wapienne charakteryzują się grubością około 15 mm. Koszt ich wykonania waha się w granicach 25-27 zł za 1 m².

Tynki gipsowe

Ten rodzaj tynków przygotowywany jest z gotowych mieszanek, do których na budowie dodaje się wody. Nanoszone są na ściany i sufity w jednej warstwie, a dokonać można tego zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Konieczne jest jednak wcześniejsze zagruntowanie powierzchni w celu zwiększenia przyczepności zaprawy.

Wykonanie tynku gipsowego bez wątpienia jest łatwiejsze i szybsze, niż tych cementowo-wapiennych. Co więcej, szybciej też wysychają i twardnieją, a podczas tynkowania wprowadza się w ich przypadku do pomieszczeń mniej wilgoci (dzięki temu szybciej powstają warunki do wykonywania prac wykończeniowych). Kolejną zaletą tynków gipsowych jest fakt, że o wiele łatwiej przy ich pomocy osiągnąć gładkość ścian. Taki efekt mogą uzyskać nawet mniej doświadczeni wykonawcy – wylicza nasz rozmówca reprezentujący firmę Luskar.

Tynki gipsowe mają jednak pewne wady. Przede wszystkim, są mniej wytrzymałe od cementowo-wapiennych pod względem mechanicznym. Nietrudno więc o ich uszkodzenie podczas przesuwania lub wnoszenia mebli. Na szczęście, takie uszkodzenia można szybko i bez problemu naprawić z pomocą tanich i gotowych do użycia gipsowych gładzi szpachlowych.

Pewną niedogodnością może być także wieszanie obrazów i innych przedmiotów na ścianach otynkowanych gipsem – należy do tego używać gwoździ miedzianych lub mosiężnych, ze względu na kształtowniki aluminiowe lub stalowe zastosowane do wzmocnienia krawędzi otworów w ścianach.

Warto wspomnieć, że średni koszt wykonania 1 m² tynku gipsowego wynosi 24-26 zł.

Który wybrać?

Pomimo pewnych wad, tynk gipsowy swoimi licznymi zaletami znacznie przewyższa właściwości tynku cementowo-wapiennego, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie, o ile nie ma powodów, by dokonać innego wyboru.

Materiał partnera