okladziny-sufitowe

Rodzaje okładzin sufitowych

Okładziny sufitowe z płyt kartonowo-gipsowych to doskonałe rozwiązanie przy budowie domu. Są nie tylko trwałe i estetyczne, lecz również funkcjonalne. Dzięki nim możemy obniżyć sufit na dowolną wysokość, zamontować w nim oświetlenie lub zainstalować sufit o dwóch poziomach. Łatwe w montażu, a także atrakcyjne cenowo, zyskują coraz więcej zwolenników. Przyjrzyjmy się zatem bliżej okładzinom sufitowym.

Okładzina sufitowa jest konstrukcją przykręcaną do płyty kartonowo-gipsowej zamocowanej bezpośrednio do stropu. Nie występują w niej jakiekolwiek wieszaki lub profile obwodowe. Wykonuje się ją z łat drewnianych. Może być pojedyncza lub podwójna krzyżowa oraz pojedyncza z profili kapeluszowych.

Różne rodzaje okładzin

Okładzina pojedyncza z profili kapeluszowych to konstrukcja wykonana z profili z blachy ryflowanej. Cechuje ją większa sztywność oraz wytrzymałość na zginanie, a także mniejsza podatność na odkształcenia oraz ugięcia. Profile kapeluszowe są profilami o niewielkiej wysokości, montowanymi bezpośrednio do ściany lub stropu. Tego typu okładziny znajdziemy na przykład w ofercie firmy Rigips, będącej także producentem płyt kartonowo-gipsowych oraz systemów suchej zabudowy wnętrz.

Okładziny różnią się od siebie także ze względu na funkcję, którą mają pełnić. Okładziny sufitowe wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, wykazujące zdolność redukcji formaldehydu w powietrzu, są szczególnie polecane do pomieszczeń, w których przebywają alergicy lub osoby cierpiące na dolegliwości, związane z układem oddechowym. Z kolei okładziny posiadające domieszkę wełny będą idealnie nadawały się do poprawy izolacji akustycznej.

Warto także wspomnieć o okładzinach sufitowych wykonanych ze specjalnych płyt kartonowo-gipsowych typu H2. Przeznaczone są one do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności: kuchni, łazienek, a nawet szatni w obiektach sportowych. Dla bardziej wymagających klientów, ceniących sobie elegancję, polecane są okładziny wykończone naturalną okleiną lub laminatem. Wyjątkowo estetyczne, nadadzą wnętrzu ciepły i ekskluzywny charakter.

Zalety okładzin sufitowych

Bez względu na rodzaj wszystkie okładziny sufitowe posiadają szereg zalet. Mogą pełnić rolę czysto dekoracyjną, wyrównując strop lub służąc jako powierzchnia do zamontowania dodatkowego oświetlenia. Ukryją przewody instalacyjne oraz wyciszą pomieszczenie, a także poprawią jego izolacyjność cieplną. Co niemniej ważne, zwiększą odporność ogniową stropu. Wykazują wytrzymałość na obciążenie wszystkich elementów konstrukcji, które są zabezpieczone przed korozją. Łatwe w montażu i demontażu są chętnie kupowanym materiałem budowlanym.