Rodzaje aparatów na zęby

Wady postawy można skutecznie leczyć niestety tylko do momentu osiągnięcia pewnego wieku. Na szczęście zupełnie inaczej rzecz ma się z wadami zgryzu! Do ich niwelacji służą aparaty ortodontyczne. W zależności od konkretnego problemu, preferencji i stylu życia pacjenta, a także zakładanego przezeń budżetu wybrać można jeden z wielu rozmaitych wariantów, jakie oferuje współczesna ortodoncja.

Aparaty ruchome

Ze stosunkowo niewielkimi wadami poradzić sobie mogą aparaty ruchome, czyli takie, które nosi się tylko przez kilka do kilkunastu godzin dziennie. Zdejmuje się je do jedzenia, można to zrobić także wówczas, gdy szczególnie zależy nam na prezencji. Ruchome aparaty ortodontyczne stosuje się przede wszystkim u dzieci. Do tej grupy rozwiązań zaliczają się jednak też retainery, które służą utrzymaniu efektów leczenia po zdjęciu aparatu stałego.

Aparaty metalowe

Ten ostatni w swoim klasycznym wariancie przybiera formę metalową. Metalowe są tzw. zamki, czyli elementy trwale mocowane na poszczególnych zębach, i łączące je łuki, a zwykle także ligatury, które zespalają łuki z zamkami. Ligatury mogą też mieć rozmaite kolory, co potrafi podobać się nie tylko dzieciom.

Aparaty estetyczne

Stały aparat metalowy należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań i temu głównie zawdzięcza swą popularność. Ale jeśli dużym problemem jest dla nas to, że widać go na pierwszy rzut oka, możemy zdecydować się także na aparat tzw. estetyczny. Kolor jego zamków stapia się z naturalnym odcieniem zębów, co istotnie ogranicza widoczność takiego rozwiązania.

Aparaty językowe

Jeszcze bardziej dyskretny będzie natomiast aparat językowy, zwany też niekiedy lingwalnym. Jego nazwa bierze się stąd, że montowany jest po wewnętrznej, a nie zewnętrznej stronie zębów, czyli właśnie bliżej języka. Aparaty tego rodzaju stosowane są choćby we wrocławskim gabinecie ortodontycznym Orchidea-DENT. Decydują się zaś na nie zwłaszcza osoby, które z racji wykonywanego zawodu (np. aktor, prezenter, handlowiec) nie mogą pozwolić sobie na mniej estetyczną opcję.

Aparaty bezligaturowe

Innym nowoczesnym rozwiązaniem z zakresu ortodoncji są aparaty bezligaturowe, czyli – jak sama nazwa wskazuje – pozbawione ligatur. Oprócz tego, że świetnie się prezentują, mają też wiele innych zalet. Ponieważ wywierają na zęby niedużą, ale za to stałą siłę, czas leczenia z ich wykorzystaniem potrafi być nawet o kilka miesięcy krótszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów, leczenie to jest również istotnie mniej bolesne. Na komfort pacjenta wpływa ponadto brak elementów metalowych (co ułatwia również utrzymanie właściwego poziomu higieny) oraz konieczność stawiania się na wizyty kontrolne z mniejszą niż standardowa częstotliwością.

Materiał partnera