Jak wyeliminować smog z domu – oczyszczacz z filtrem wodnym

Oczyszczacz powietrza z filtrem wodnym, czyli jak poradzić sobie ze smogiem?

Debata na temat szkodliwości, a nawet samej obecności, smogu w polskich miastach przybrała na sile zwłaszcza w ostatnich latach. Choć kwestia zanieczyszczenia powietrza może wydawać się elementem gry politycznej lub sensacją, rozdmuchiwaną przez media, smutną prawdą jest fakt, że od lat Polska plasuje się na szczycie rankingu państw o najgorszej jakości powietrza.

Czym jest smog i dlaczego trzeba go unikać?

Smogiem nazywamy mgłę zawierającą pyły zawieszone, czyli cząsteczki związków chemicznych szkodliwych dla organizmów żywych. Źródłem smogu jest przede wszystkim spalanie paliw kopalnych w systemach grzewczych budynków, ale także spaliny, wydostające się z rur wydechowych samochodów.

W składzie smogu, towarzyszącego nam najmocniej w okresie jesienno-zimowym, znajdziemy przede wszystkim pył zawieszony, ale też związki siarki, dioksyny, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne o działaniu rakotwórczym i mutagennym.

Cząsteczki pyłu zawieszonego są wystarczająco małe, by wraz z wdychanym powietrzem pokonywać naturalne bariery ochronne ludzkiego organizmu, a dostawszy się do krwiobiegu, przyczyniają się do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, ale też nowotworów i schorzeń genetycznych, poprzez ingerencję w DNA rodziców.

Jak chronić się przed smogiem?

Najrozsądniejszą taktyką walki ze smogiem jest redukcja zanieczyszczeń, co można osiągać m.in. przez modernizacje systemów grzewczych, wykorzystanie przyjaznego środowisku opału i ograniczanie używania pojazdów mechanicznych. Takie zmiany są w miarę możliwości wdrażane, jednak stopniowo i powoli, w związku z czym jeszcze długo ze smogiem będziemy musieli radzić sobie indywidualnie.

Co ciekawe, przed smogiem nie jest łatwo się ukryć. Choć stężenie toksycznych substancji jest zawsze mniejsze w zamkniętych pomieszczeniach, w przypadku znacznego zanieczyszczenia szkodliwe powietrze dostaje się również do wnętrz budynków. Badania naukowe dowodzą, że stężenie zanieczyszczeń w pomieszczeniach podczas silnego smogu jest o 50% wyższe, niż w powietrzu znajdującym się na zewnątrz.

Jak pozbyć się smogu z domu?

Żaden budynek nie jest w pełni hermetyczny, a zanieczyszczenia dostają się do pomieszczeń przez kanały wentylacyjne, okna i rozmaite szczeliny dylatacyjne z powietrzem, które jest tu przecież niezbędne. Jedynym sposobem na minimalizację zagrożenia, jakie niesie ze sobą smog wewnątrz domu, jest stosowanie oczyszczaczy powietrza z odpowiednimi filtrami.

Na rynku znajduje się obecnie wiele takich urządzeń. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są mechaniczne filtry HEPA. Zasadniczą wadą filtrów mechanicznych jest konieczność częstej wymiany wkładów, co wiąże się z okresowym ponoszeniem dość poważnych kosztów. Filtry niewymieniane lub czyszczone przez użytkownika samodzielnie niestety bardzo szybko tracą swoją skuteczność, toteż używanie ich jest bezcelowe i nie przynosi pożądanych rezultatów.

Dużo skuteczniejszą, a jednocześnie tańszą w eksploatacji, propozycją są oczyszczacze powietrza z filtrem wodnym. Takie urządzenia działają na zasadzie zaczerpniętej wprost z natury. Tak jak ulewny deszcz natychmiast oczyszcza atmosferę z kurzu, pyłu i nieświeżych zapachów, tak i woda w filtrze wodnym skutecznie wiąże i eliminuje z otoczenia niechciane składniki powietrza.

Świetnym przykładem mogą być odświeżacze powietrza AIRVENUE, których dystrybutorem w Polsce jest firma Ampuro. Filtrem w takim przypadku jest woda, którą z łatwością i bez zbędnych kosztów należy regularnie wymieniać. Powietrze, przechodząc przez zbiornik z wodą, nie tylko oczyszcza się, ale także uzyskuje odpowiedni poziom nawilżenia. Używając takich filtrów można też korzystać z dodatkowych olejków eterycznych, które wprowadzą do pomieszczeń świeży, przyjemny zapach.

Filtry wodne są rozwiązaniem zbawiennym nie tylko w urządzeniach służących bezpośrednio do oczyszczania powietrza. Coraz częściej są one stosowane również w nowoczesnych odkurzaczach. W takim przypadku filtr wodny pozwala niemal całkowicie (w 99,9%) ograniczyć wydobywanie się zassanego do odkurzacza pyłu i kurzu z powrotem na zewnątrz. Właśnie dlatego odkurzacze z filtrem wodnym są szczególnie polecane w domach zamieszkiwanych np. przez alergików i małe dzieci, a także wtedy gdy w mieszkaniu znajdują się zwierzęta.

Materiał partnera