Narzędzia niezbędne w mieszalni farb

Mieszalnie farb świadczą usługi mieszania kolorów, w celu odwzorowania wydruków kolorów lub mokrych próbek farb, które zostały dostarczone przez klienta. Pozwalają mieszać kolory z różnych systemów farb, w tym farb solwentowych, UV, fleksograficznych oraz wodnych. Przygotowane farby posiadają paszport wskazujący, jakie parametry doboru farby zastosowano. Jakie narzędzia są niezbędne w mieszalni farb? Najważniejszym z nich jest spektrofotometr, ale nie tylko.

 Co to jest spektrofotometr?

Spektrofotometr jest to urządzenie służące do pomiaru barw. Określa kolor w sposób, w jaki widzi go ludzkie oko. Pełni kluczową dla mieszalni farb funkcję. To właśnie on pozwala przygotować kolor w dokładnie takim odcieniu, o jaki prosi klient. Z takimi zadaniami mierzy się na co dzień mieszalnia farb w firmie FUJIFILM Sericol Polska. Na co dzień starannie dopasowuje barwy, trafiając w samo sedno mimo wielu dostępnych opcji kolorystycznych.

Spektrofotometr pozwala szybko i z największą precyzją zgrać odcień próbki z odcieniem końcowym, wykorzystując do tego właściwości fizyczne światła. Światło jest falą elektromagnetyczną, mającą długość od 400 do 700 nanometrów. W tym zakresie może mieścić się wiele różnych długości fal, a każdej z nich oczywiście odpowiada inny odcień. Stąd problem w doborze właściwego odcienia – spektrofotometr pomaga go rozwikłać.

Jak działa spektrofotometr?

Działanie spektrofotometru w mieszalni farb polega na identyfikacji koloru próbki, a tak naprawdę odpowiadającej mu długości fal. Stosuje w tym celu filtry interferencyjne. Próbkę farby, którą umieścimy w urządzeniu, naświetla się światłem białym, zawierającym wszystkie możliwe składowe kolorystyczne. Dochodzi do odbicia promieniowania, które odpowiada barwie długości fali danej próbki. Kiedy odbite światło trafia do systemu, pojawia się na wyjściu tylko jednego filtru, który przepuszcza fale z danego zakresu długości. Im więcej filtrów, tym skuteczniej można określić odcień farby – z dokładnością dochodzącą do 90%.

Porcja światła, którą zbierają światłowody, zostaje doprowadzona do fotodiody, gdzie zmienia się ją na sygnał elektryczny. Sygnał trafia do komputera i jest przedstawiony w postaci składowych modelu CIELab, czyli przestrzeni barw, którą przyjęła Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa. Specjalna aplikacja przelicza dane na formułę farby i ustala, jakie barwniki i w jakiej ilości należy zmieszać, aby otrzymać wzorcową farbę.

Spektrofotometry najlepiej radzą sobie z próbkami, które nie mają zbyt wyraźnej tekstury i wyraźnego połysku. Najbardziej problematyczne zatem są tapety z wytłoczonym wzorem czy dywany o długim włosiu. Mimo to spektrofotometry są nieodzownymi urządzeniami w mieszalniach farb, ponieważ uławiają właściwe ustalenie odcieni farb i wydanie kolorów zgodnych z zamówieniami.

Do czego wykorzystuje się mieszalniki do farb?

Poza spektrofotometrem w mieszalni farb nie można się obyć bez mieszalników do farb. To szereg urządzeń służących do profesjonalnego mieszania farb i tynków, tych gęstych, jak i tych rzadkich. Można je stosować do farb offsetowych, flexograficznych czy sitodrukowych.

Mieszalniki do farb pozwalają regulować szybkość obrotów, które dostosowujemy do gęstości i ilości składników. Mają zabezpieczenia przeciążeniowe, pozwalając eksploatować je w bezpieczny sposób i umożliwiają mieszanie farb we wszystkich rodzajach pojemników.

Oprogramowanie w mieszalniach farb

Oprogramowanie w mieszalniach farb jest równie istotne, jak inne narzędzia. Daje możliwość przechowania formuły kolorów oraz zastosowania ich do kolejnych partii. Co za tym idzie, utrzymujemy ciągłość produkcji i zachowujemy powtarzalność receptur wykorzystywanych w całym procesie. Mieszalnia farb musi być profesjonalnie wyposażona – tylko tak będzie w stanie spełnić postawione wymagania i zautomatyzować linię produkcyjną.

Materiał partnera