zastosowanie folii bąbelkowej

Metody zastosowania folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa to jeden z najbardziej niecodziennych materiałów pakowych dostępnych w sprzedaży. Wprowadzona do użytku w połowie XX wieku szybko zawojowała rynek i obecnie bardzo powszechnie wykorzystywana jest zarówno w licznych branżach gospodarki, jak i w użytku domowym. Zobaczmy, czym jest folia bąbelkowe, do czego można ją wykorzystać i jakie są zalety jej stosowania?

Czym jest folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa została wynaleziona w 1957 roku przez dwóch inżynierów: Alfreda Fieldinga i Marca Chavannesa – później założyli oni firmę Sealed Air Corporation, której sztandarowym produktem stała się właśnie folia bąbelkowa. Materiał ten charakteryzuje się wyjątkową strukturą – folia pokryta jest rozmieszczonymi w regularnych odstępach, identycznymi pęcherzykami powietrza, których zadaniem jest chronieniem przed uszkodzeniami zapakowanych w folie produktów. Pęcherzyki sprawiają, że folia staje się grubsza, bardziej trwała i sztywniejsza przy zachowaniu bardzo niewielkiej masy. Szeroki wybór folii bąbelkowej różnych rodzajów znajdziemy w ofercie firmy Grim.

Zastosowania folii bąbelkowej

Jak zostało powiedziane, folia bąbelkowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w licznych branżach. Używa się jej między innymi:

  • Do pakowania produktów – szczególnie produktów bardzo podatnych na uszkodzenia w czasie transportu, między innymi elektroniki. Bąbelki folii amortyzują wstrząsy, a ponadto zabezpieczają towar przez kurzem, pyłem oraz wilgocią.
  • Do wypełniania paczek – folia to dobra alternatywa dla wypełnienia styropianowego. Z jej pomocą można zabezpieczyć delikatne towary takie szkło czy porcelana, która transportowane są w kartonowych paczkach. Niewielka waga folii sprawia, że nie wpływa ona znacząco na masę opakowania.
  • Do produkcji kopert bąbelkowych – koperty bąbelkowe to bardzo przydatne rozwiązanie do wysyłania pocztą niewielkich, delikatnych przedmiotów, np. akcesoriów elektronicznych. Koperta wykonana jest z papieru, a wewnątrz wyłożona folią.
  • Przeprowadzki – o przydatności folii bąbelkowej przekonał się każdy, kto choć raz przygotowywał się do przeprowadzki. Wykorzystuje się ją podobnie jak w przemyśle – pakowania rzeczy w nie bezpośrednio (np. mebli) bądź do wypełniania paczek.
  • Termoizolacja – powietrze to najlepszy izolator ciepła, dlatego folia bąbelkowa bywa stosowana w charakterze termoizolacji w budownictwie. Można jej również użyć jako zabezpieczenia roślin przed mrozami (należy tylko pamiętać o tym, że folia nie zapewnia wentylacji, dlatego warto wykonać w niej otwory wentylacyjne.
  • Relaks – pękające bąbelki wydają charakterystyczny trzask. Dla wielu osób przebijanie ich jest formą relaksowania się i zabawy.
Materiał partnera