wycieraczki

Maty i wycieraczki obiektowe

Ślady zanieczyszczeń, które nanosimy na butach do wnętrza budynków i pomieszczeń są nie tylko bardzo mało estetyczne, ale również mogą prowadzić do poważnych szkód – ostre ziarenka piasku szorują podłogę, prowadząc do zniszczenia jej powierzchni, zaś mokre plamy stopionego śniegu na gładkich płytkach stwarzają ryzyko poślizgnięcia się i kontuzji. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich mat i wycieraczek przed wejściem do budynku i wewnątrz niego.

Kraty stalowe

Tego rodzaju wycieraczki stosowane są w tzw. pierwszej strefie czyszczącej, to jest przed wejściem do obiektu, w miejscu gdzie przechwytywany jest gruboziarnisty brud oraz śnieg. Z tego powodu zalecane jest wykonanie odwodnienia wpustu, żeby naniesiona woda nie zbierała się po kratą. Zalety tego typu produktu to wysoka trwałość i wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na warunki atmosferyczne. Kraty są zabezpieczane poprzez ocynkowanie ogniowe, dzięki czemu są niepodatne na działanie wilgoci, nie rdzewieją i nie tracą swoich właściwości. Minusy to fakt, że krata nie jest w stanie ściągnąć zabrudzeń o mniejszej ziarnistości ani wilgoci, dlatego ciąg czyszczący powinien być uzupełniony o kolejne wycieraczki innego typu.

Wycieraczki systemowe w profilach aluminiowych

Tego rodzaju wycieraczki zalecane są jako kolejny element ciągu czyszczącego – ich zadaniem jest ściągnięcie resztek drobnoziarnistych zabrudzeń, które nie zostały usunięte przez kratę stalową, oraz osuszenie butów. Wykonywane są z odpornych aluminiowych profili nośnych, połączonych przy pomocy łączników z PCV lub aluminiowych – możliwe jest również łączenie przy użyciu linek stalowych w osłonie gumowej. Profile wypełnione są z elementami czyszczącymi z gumy, szczotki bądź wkładu tekstylnego – wybór elementu zależy od preferencji i potrzeb klienta. W obrębie jednej wycieraczki można używać różnych elementów czyszczących, żeby zwiększyć jej skuteczność. Wycieraczki systemowe można wykonywać w różnych kształtach, np. koła – takie wycieraczki stosowane są w drzwiach obrotowych. Wiodącym producentem wycieraczek systemowych jest firma Aximo.

Maty kokosowe

Wytwarzane są z włókien pozyskiwanych z łupin orzechów kokosowych i łączone z podkładem winylowym, który zabezpiecza matę przed ślizganiem się na podłodze. Odznaczają się dużą chłonnością, dzięki której zatrzymują wilgoć nanoszoną na butach – nie nadają się jednak do użytku zewnętrznego. Ich dodatkowym atutem jest możliwość drukowania na nich napisów i wzorów – z opcji tej chętnie korzystają firmy, które potrzebują wycieraczek z własnym logo.

Maty tekstylne

Podobnie jak maty kokosowe maty tekstylne wykonywane są na podkładach z winylu bądź gumy, w których zatapiana jest runo wycieraczek. Ich zadaniem jest przede wszystkim osuszanie obuwia, nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego.

Materiał partnera