Kamienne elewacje z łupka szarogłazowego – możliwości

Łupek szarogłazowy – kamienne elewacje na wiele sposobów

Zadaniem elewacji budynku jest nie tylko poprawa estetyki budynku, ale także poprawa jego właściwości izolacyjnych. Dobrze wykonana elewacja pomoże utrzymywać ciepło we wnętrzach oraz zabezpieczać je przed wiatrem, chłodem i wilgocią. Jednym z ciekawszych sposobów na piękną, skuteczną i wyjątkowo trwałą elewację są okładziny kamienne. Poniżej przyjrzymy się okładzinom z łupka szarogłazowego.

Łupek szarogłazowy na elewacje i nie tylko

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, łupek szarogłazowy występuje w bardzo ciekawej kolorystyce. Choć rzeczywiście dominują tu szarości, w zależności od złoża, z którego pochodzi dana partia, kamień może przybierać zabarwienie oliwkowe, brązowe, prawie czarne lub, jak w przypadku złóż Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenkówrudawe.

Wysokiej estetyce łupków towarzyszą też doskonałe właściwości fizyczne. Kamień ten jest wyjątkowo twardy i odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Ponieważ charakterystyczna budowa pozwala na łatwe oddzielanie się łupka wzdłuż naturalnych płaszczyzn, pozyskanie elementów gotowych do wykorzystania w pracach budowlanych jest stosunkowo proste, a jego cena przystępna.

Łupek szarogłazowy w postaci dużych płyt i niewielkich płytek wykorzystuje się też do układania ścieżek, wykonywania różnych elementów małej architektury w ogrodach, w tym oczek wodnych i kaskad, murków, ogrodzeń, krawężników, podjazdów itd.

Elewacje kamienne z łupka

Kamienne elewacje z łupka szarogłazowego można wykonywać na wiele sposobów. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, materiał dostępny jest w różnych formach, od płyt wielkoformatowych po mniejsze płytki. Właśnie te ostatnie najlepiej sprawdzają się do wykonywania okładzin elewacyjnych.

Płytki elewacyjne z kamienia łupkowego charakteryzują się nieregularnymi krawędziami, kształtami i wymiarami, dlatego najlepiej sprawdzają się w przypadku budynków utrzymanych w stylistyce wiejskiej, górskiej i rustykalnej. Z wykorzystaniem kamienia można wykonać pełną elewację wszystkich ścian zewnętrznych lub ograniczyć się jedynie do podmurówki czy elementów okalających otwory okienne i drzwiowe.

Łupek szarogłazowy sprawdzi się też w elewacjach wewnętrznych. Wspaniałym pomysłem jest wykorzystanie go w sali kominkowej, gdzie może tworzyć obudowę paleniska, ale także okładzinę całej przylegającej doń ściany.

Ponieważ kamień naturalny jest materiałem stosunkowo ciężkim, podczas montażu elewacji z łupka należy zachować szczególną ostrożność i dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń sztuki budowlanej. W przypadku elewacji na dociepleniach ze styropianu, niekiedy warto rozważyć cieńsze płytki kamienne, jakie niektóre kopalnie przygotowują na zamówienie.

Materiał partnera