Jakie wyróżniamy rodzaje narzędzi do przeciągania?

Obróbka skrawaniem to popularna metoda uzyskiwania elementów o określonym, pożądanym kształcie. Aby wykonać ją precyzyjnie bardzo często wykorzystuje się do tego celu maszynę nazywaną przeciągarką. Z jakich konkretnie narzędzi do przeciągania korzysta się podczas obróbki? Dowiedz się, jakie rodzaje i modele narzędzi najczęściej wykorzystywane są podczas obróbki skrawaniem.

Czym jest przeciąganie i kiedy się je stosuje?

Jak już wiadomo, do uzyskania konkretnego kształtu elementu wykorzystuje się obróbkę skrawaniem. Warto jednak podkreślić, że można ją podzielić na obróbkę wiórową oraz ścierną. Przeciąganie jest procesem należącym do obróbki wiórowej. Narzędzia do przeciągania wykorzystywane w trakcie pracy ściągają naddatek już podczas jednego przejścia narzędzia. Inaczej dzieje się np. podczas toczenia lub frezowania, gdzie oddzielony jest on od elementu dopiero po kilku ruchach roboczych.

Przeciągacze wyposażone są w kolejno ułożone ostrza, przez co stopniowo odcinają naddatek i już podczas pojedynczego przejścia narzędzia mogą się go pozbyć – podkreśla specjalista z firmy Mikronar z Radomia.

Przeciągarki stosuje się zazwyczaj w produkcji wieloseryjnej. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie wielu elementów w krótkim czasie, a tym samym cały proces jest szybki i wydajny. Tego typu narzędzia skutecznie optymalizują koszt produkcji, a także zapewniają precyzję wykonania, przez co straty materiałów są mniejsze.

Jakie rodzaje i modele narzędzi do przeciągania są dostępne na rynku?

Narzędzia do przeciągania można podzielić przede wszystkim ze względu na przez nie wykonywany. Wśród nich znajdują się przeciągacze o ruchu: prostolinijnym, obrotowym i śrubowym. Ponadto, u najlepszych producentów znajdą się także narzędzia, które dzielone są według ich kształtu. W ofertach można znaleźć narzędzia listwowe, trzpieniowe, tarczowe i płytowe. Profesjonalne zakłady produkcyjne korzystają także z różnorakich modeli. Wśród nich znajdują się przeciągacze: jednolite (w tego typu przeciągaczach ostrze wykonane jest z jednego materiału), składane (te modele mają wymienne ostrza) i łączone w sposób trwały (z koeli w tych modelach narzędzia mają ostrza wykonane z węglików spiekanych, które lutowane są do korpusu). Dzięki wielu podziałom możliwe jest znalezienie narzędzia najbardziej odpowiedniego do rodzaju produkowanych elementów. Dzięki temu obróbka jest wydajna oraz precyzyjna.

Materiał partnera