Jak właściwie dobrać kamień elewacyjny według polskich norm?

Jak dobrać kamień na elewację?

Kamień i drewno to pierwsze materiały, jakie ludzie wykorzystywali w budownictwie i wykorzystują po dziś dzień. Odkąd w budownictwie pojawiła się stal i beton, kamień przestał pełnić funkcję konstrukcyjną, jednak ze względu na swoje fantastyczne warunki estetyczne pełni funkcje dekoracyjne. Okładziny kamienne są jednymi z najchętniej stosowanych wykończeń elewacji ze względu na swój urok i ochronę budynku przed wpływem czynników zewnętrznych.

 Funkcje okładziny elewacyjnej

Na podstawie jednego spojrzenia na elewację jesteśmy w stanie ocenić estetykę obiektu architektonicznego według naszych preferencji. Zależy nam na tym, by elewacja prezentowała się doskonale przez lata użytkowania budynku. Aby było to możliwe, musimy wybrać odpowiedni materiał, technologię montażu i oczywiście właściwie wykonać elewację. Elewacja ma nie tylko cieszyć nasz wzrok – musi pełnić też funkcję izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, a właściwa izolacja wpływa na komfort użytkowania budynku.

 Podstawowe zasady doboru kamienia na elewację

Podstawowe zasady, jak właściwie dobrać kamień na elewację i jak go montować, możemy znaleźć w polskiej normie PN-B-11203:1997 Materiały kamienne. Elementy kamienne; płyty do okładzin zewnętrznych i wewnętrznych. Norma wskazuje, że na okładziny zewnętrzne najlepiej nadają się następujące gatunki kamienia (opisujemy dodatkowo ich barwy):

  • granit – występujący w Polsce w barwie jasnoszarej, rzadziej różowej i czerwonej,
  • sjenit – najczęściej ciemnoszary lub czarny,
  • trawertyn – jasny, zwykle biały z uwarstwieniami w kolorze żółtym lub czerwonym,
  • piaskowiec – o różnych barwach, od białej i szarej po brunatną i czarną,
  • dolomit – biały, szary lub żółtawy,
  • wapień lekki – w pełnej gamie kolorów.

Nie jest zalecane stosowanie na elewację wapieni zbitych i marmurów, ponieważ ich struktura jest podatna na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, jeśli kamień nie jest odpowiednio impregnowany, natomiast impregnowanie i polerowanie elewacji byłoby uciążliwe. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Metamar z Woli Mrokowskiej:

Norma reguluje także wymagania dotyczące wytrzymałości na ściskanie i normalizuje typy, wymiary i dopuszczalne wady okładzin.

 Sposoby montażu okładzin kamiennych

Mamy do wyboru dwa podstawowe sposoby montażu okładzin kamiennych: przyklejanie bezpośrednio do warstwy nośnej lub podwieszanie na kotwach. Do przyklejania kamiennych płyt stosujemy najczęściej kleje tworzone na bazie żywic poliestrowych lub epoksydowych, których wiązanie następuje po zaledwie kilku minutach od wprowadzenia utwardzacza, przy czym pełna wytrzymałość kamiennej elewacji zostaje osiągnięta po kilku dniach. Fachowcy coraz częściej odchodzą jednak od tego typu montażu ze względu na małą paroprzepuszczalność, której wynikiem mogą być w przyszłości wykwity czy zagrzybienie ścian, a to powoduje utratę właściwości estetycznych i mechanicznych okładziny. Częściej stosuje się więc kotwy o rozmaitych formach, dostosowane do płyt cienkich i lekkich, grubych i ciężkich, narożnych oraz cokołowych. Przy montażu kamiennej elewacji na kotwach trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ kotwienie nie powinno przecinać zbrojenia. Konieczne jest więc wykonanie fachowego projektu.

Materiał partnera