obsługa logistyczna

Główne elementy obsługi logistycznej

Logistyka to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Na rynku nie słabnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości usługi logistyczne oraz wykwalifikowanych specjalistów. Współpracując z profesjonalistami działającymi w tej branży, warto upewnić się, że oferują kompleksową obsługę logistyczną. Co to oznacza? Dowiedz się, jakie są główne aspekty działalności logistycznej.

Transport

Większości osób nie związanych z branżą logistyczną kojarzy się ona właśnie z transportem.
I chociaż nie jest to jedyny aspekt, który można przypisać obsłudze logistycznej, to jest on kluczowy. Logistyka to bowiem w znacznej mierze organizacja transportu.

Jak mówi przedstawiciel Centrum Logistycznego D.M.T.: Logistyka transportu to bardzo złożone zagadnienie. Obejmuje ono nie tylko opracowywanie optymalnych tras przewozu, ale również dobór odpowiednich środków transportu, biorąc pod uwagę ich wyposażenie. Ponadto zadaniem logistyka jest organizacja pracy kierowców, zadbanie o prawidłowość dokumentacji przewozowej i wiele innych kwestii, które muszą ze sobą harmonijnie współgrać.

Najlepiej, jeśli firma logistyczna dysponuje własną, różnorodną flotą pojazdów, która pozostaje w stałej gotowości. Istotne jest też doświadczenie na różnorodnych trasach
i w obsłudze transportu rozmaitych towarów. Tylko wtedy można mieć pewność, że ładunek będzie przewieziony w odpowiednich warunkach i z zachowaniem wymaganych norm bezpieczeństwa.

Magazynowanie

Kolejnym ważnym aspektem związanym z logistyką jest obsługa magazynowa. To niezwykle istotny element w sprawnym ruchu towarów. Działania logistyczne przeprowadzane na powierzchni magazynu nazywa się logistyką kontraktową. Obejmuje ona nie tylko składowanie, ale też szereg procesów związanych z przygotowaniem towarów do transportu i dystrybucji. Obsługa towarów w magazynie może obejmować:

  • ich przyjęcie i wyładunek,
  • składowanie,
  • etykietowanie,
  • konfekcjonowanie,
  • przepakowywanie,
  • kompletowanie dostaw dla poszczególnych odbiorców,
  • zabezpieczanie towarów do transportu,
  • załadunek,
  • obsługę zwrotów.

Niektóre magazyny logistyczne mogą też oferować szereg usług dodatkowych. Zaawansowana obsługa magazynowania wymaga wdrożenia nowoczesnych technologii, które pozwalają na znaczną optymalizację pracy.

Dystrybucja

Ostatnim z najważniejszych elementów obsługi logistycznej jest dystrybucja. Stosowany
w tym przypadku system musi być przede wszystkim wydajny – tak, aby możliwa była sprawna obsługa wszystkich dostaw. Dlatego logistyka dystrybucji wykorzystuje obecnie zaawansowane technologicznie narzędzia optymalizujące pracę. Dzięki nowoczesnym programom do zarządzania dystrybucją możliwe jest stałe monitorowanie zamówień oraz stanów magazynowych i zarządzanie przesyłkami. Dystrybucja obejmuje wszystkie czynności, począwszy od kompletacji zamówienia, poprzez jego transport (wraz z wyborem metody, trasy itp.), aż do dostarczenia przesyłki.

Kompleksowa obsługa logistyczna

Wszystkie elementy obsługi logistycznej zazębiają się i współdziałają ze sobą. Dlatego trudno mówić o kompleksowych usługach logistycznych bez transportu, magazynowania czy dystrybucji. Decydując się na współpracę z firmą logistyczną, warto sprawdzić jej zakres działania i upewnić się, że oferuje wszechstronne wsparcie oraz stosuje nowoczesne technologie ułatwiające realizację nawet najtrudniejszych zadań.

Materiał partnera