Materiały prefabrykowane

Czym są materiały prefabrykowane?

Prefabrykacja zrewolucjonizowała oblicze wielu gałęzi gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem branży budowlanej. Prefabrykaty wykorzystuje się w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Technologia ta cieszy się również dużym powodzeniem w innych dziedzinach przemysłu. Wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wznoszenia złożonych konstrukcji, czy to budowy domów, lekkich obiektów czy maszyn, materiały prefabrykowane to najlepszy wybór.

Prefabrykacja – na czym to polega?

Prefabrykacja to termin odnoszący się do etapu wytwarzania elementów konstrukcyjnych nie w miejscu budowy, a w przystosowanej do tego wytwórni prefabrykatów. Materiały prefabrykowane to przeważnie wielkowymiarowe elementy, które wytwarzane są na indywidualne zamówienie, ale mogą być również produkowane na skalę przemysłową. Tak przygotowane materiały przewożone są na budowę i łączone na miejscu z innymi elementami. Prefabrykacja materiałów przynosi wiele korzyści inwestorom i wykonawcom. Do największych zalet tego procesu należy ograniczenie procesów technologicznych na miejscu budowy, a przeniesienie ich do wytwórni prefabrykatów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki temu praca na budowie odbywa się sprawniej i wymaga jedynie przetransportowania gotowych już elementów. Pozwala to również na – przynajmniej częściowe – uniezależnienie wznoszenia konstrukcji, np. budowy domów, od warunków atmosferycznych, ponieważ istotny etap produkcji odbywa się w halach przemysłowych. Wszystko to sprawia, że wznoszenie różnego rodzaju obiektów odbywa się znacznie szybciej.

Stalowe materiały prefabrykowane

Jednym z surowców, który obok drewna czy betonu znakomicie nadaje się do procesu prefabrykacji, jest stal. Dlaczego?

Stal to materiał niezwykle ceniony ze względu na swoje unikatowe właściwości. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Hurtostal 2 działającej w branży hutniczej. – Jest stosunkowo lekka i niezwykle plastyczna. Łatwo poddaje się obróbce, w tym spawaniu oraz cięciu za pomocą lasera, plazmy, pił czy nożyc. Blachy stalowe można giąć, śrutować i malować. Wszystko to sprawia, że stal idealnie nadaje się do produkcji wszelkiego rodzaju materiałów prefabrykowanych, z których można szybko i sprawnie wznosić konstrukcje o różnym przeznaczeniu.

Do zalet gotowych konstrukcji stalowych należy m. in. wysoka odporność na ogień czy korozję. W ofercie zakładów zajmujących się hutnictwem i produkcją stalowych prefabrykatów znajdziemy m. in. konstrukcje z prętów żebrowanych, gotowe kraty czy stopnie. Wyroby hutnicze wykorzystywane do produkcji prefabrykatów to np. blachy, pręty, płaskowniki, rury czy teowniki. Dzięki nim można wznosić lekkie obiekty stalowe wykorzystywane m. in. w szeroko pojętym budownictwie, ale także w konstrukcji pojazdów czy do budowy maszyn.

Materiał partnera