Zjazdy narciarskie

Coraz bardziej popularny freeride stwarza coraz większy popyt na sprzęt dedykowany do tego sportu i na wiedzę, jaka jest potrzebna, aby w ogóle zacząć o tym myśleć. Odpowiednie informacje, doświadczenie w tradycyjnej jeździe i indywidualnie dopasowany sprzęt to podstawa. Warto też wiedzieć, że ekstremalna jazda w stylu freeride to nie tylko zjazdy, ale w dużej mierze również podchodzenie w miejsca, z których ma się ochotę zjechać.

Podchodzenie na nartach

Od zawsze podchodzenie na nartach sprawiało narciarzom najwięcej trudności – szczególnie wtedy, kiedy wyciągi były jeszcze dosyć rzadko pobudowane. Z czasem budowa nart i wiązań zaczęła ewoluować i podchodzenie to zaczęło się robić dużo prostsze, jednak wciąż sprawiało trudności – poza tym większa ilość wyciągów spowodowała zanik takiej potrzeby. Dopiero przy freeride’ingu i innych podobnych stylach zaczęto na nowo o tym myśleć.

Konstrukcyjne możliwości

Jest kilka konstrukcyjnych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się w podchodzeniu:

  •  foki do nart – pasy materiału o specyficznej strukturze, które założone na narty przy wymagającym podejściu bardzo utrudniają zjazd do tyłu – wykorzystywane są do tego tkaniny naturalne, jak moher, lub sztuczne jak nylon, które tkane są w sposób anizotropowy,
  • rybia łuska – jest to taka konstrukcja podeszwy nart, która umożliwia swobodny zjazd do przodu, ale utrudnia lub całkowicie uniemożliwia niekontrolowany zjazd do tyłu,
  • harszle – jeśli podejście jest wyjątkowo strome stosuje się specjalne urządzenia, które mocowane są na wysokości wiązania i wyglądem przypominają tradycyjne raki.

Techniczne możliwości

Narciarze, którzy posiadają klasyczne, alpejskie wiązania – czyli takie, które całkowicie usztywniają but – mają niewiele możliwości podchodzenia, ale też niewiele miejsc, gdzie muszą to robić. Mają możliwość podchodzenia układając narty w tak zwaną jodełkę, dzięki czemu nie mają możliwości niechcianego zjazdu do tyłu. W sytuacjach skrajnych muszą ratować się podchodzeniem bokiem.

Materiał partnera