Wakeboarding

Wyciąg linowy do wakeboardu – charakterystyka

Wakeboarding, do niedawna dyscyplina niszowa, dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Liczba zwolenników pływania po powierzchni wody na specjalnej desce i przy znacznej prędkości sukcesywnie rośnie, a to dzięki coraz lepszemu dostępowi do obiektów oferujących taką możliwość. To z kolei wynika z wprowadzenia na szeroką skalę rozwiązań, takich jak wyciągi linowe do wakeboardu. Czym się one charakteryzują?

Wakeboard na wyciągu – na czym to polega?

Coraz więcej osób wie, na czym polega wakeboarding – to swoiste połączenie snowboardu, surfingu z narciarstwem wodnym, polegające na pływaniu po powierzchni wody na specjalnej desce, trzymając się uchwytu na linie. Lina ta podłączona jest do napędu, którym może być albo łódź motorowa, albo specjalny wyciąg. Właśnie to ostatnie rozwiązanie zyskuje ostatnio na coraz większej popularności jako łatwy i przystępny sposób na korzystanie z uroków wakeboardu. Czym dokładnie charakteryzują się wyciągi linowe do wakeboardu? To specjalne konstrukcje słupowe, mogące składać się z dwóch, pięciu lub sześciu słupów, które ustawiane są na sztucznych bądź naturalnych zbiornikach wodnych. Na słupach instaluje się wyciąg z liną, który napędzany jest przy pomocy silnika elektrycznego. Lina ta ma za zadanie ciągnąć osoby uprawiające wakeboarding po tafli wody. W zależności od konstrukcji, z wyciągu może korzystać w danej chwili jedna osoba (wyciągi dwusłupowe) lub nawet dwanaście (wyciągi wielosłupowe). Do najpopularniejszych rozwiązań należy system sześciosłupowy zapewniający komfortową jazdę bez szarpnięć oraz mobilny i uniwersalny system dwusłupowy, który znajdziemy np. w ofercie firmy Bezpieczna Przystań zajmującej się projektowaniem oraz budową wyciągów do wakeboardingu i nart wodnych.

Wyciągi linowe do wakeboardu – zalety

Zastosowanie wyciągu linowego do wakeboardu przynosi wiele korzyści zarówno organizatorom, jak również uczestnikom. Przede wszystkim wyciągi tego rodzaju są uniwersalne i można je instalować niemal na każdych zbiornikach – w szczególności chodzi tu o lekkie konstrukcje dwusłupowe. Ponadto instalacja wyciągu linowego, zwłaszcza wielosłupowego, wiąże się z rozwojem infrastruktury – budową sklepów i punktów gastronomicznych, co przynosi korzyści danemu regionowi, który zyskuje na atrakcyjności. Ponadto tego typu obiekty nie zakłócają środowiska naturalnego. Jeśli chodzi o korzyści dla użytkowników, to wyciąg do wakeboardingu ma przewagę nad napędem w postaci motorówki, a to z tego względu, iż możliwy jest tu łatwiejszy start z rampy. Jeśli zaś chodzi o wyciągi dwusłupowe, to nie zachodzi tu konieczność puszczania drążka w trakcie wykonywania nawrotu. Dodatkowo tory wodne można wzbogacić różnymi przeszkodami umożliwiającymi wykonywanie ewolucji. Regulacja prędkości jazdy daje przy tym satysfakcję zarówno początkującym, jak i zaawansowanym wakeboardzistom. Nic więc dziwnego, że tego typu wyciągi pojawiają się w kolejnych miejscach.

Materiał partnera