kitesurfer

Podstawowe wyposażenie do kitesurfingu

Kitesurfing to sport, który cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród tych, którzy kochają wodę i dreszczyk adrenaliny. Wiele fantastycznych miejsc do uprawiania kitesurfingu znajdziemy nawet w Polsce – żeby jednak zacząć swoją przygodę z „lataniem na desce” potrzeby jest nam odpowiedni sprzęt. Jakie wyposażenie powinniśmy kupić przed pierwszą wyprawą? Podpowiadamy w naszym krótkim poradniku!

Trapez do kitesurfingu

Do kitesurfingu z pewnością potrzebny będzie na trapez – jeśli wybierzemy go mądrze, to taki sprzęt kitesurfingowy może nam służyć wiele lat. Dlatego nie decydujmy się na podstawowe, najtańsze modele. Pływanie na nich na nich nie będzie tak wygodne i komfortowe, jak na bardziej zaawansowanych trapezach. Najważniejsze, to przymierzyć każdy trapez nad którego zakupem się zastanawiamy; tylko w ten sposób możemy sprawdzić, czy dane rozwiązanie jest dla nas komfortowe. To bardzo ważne – jeśli wybierzemy niewłaściwie, długie sesje na wodzie mogą się dla nas kończyć bólem.

Latawiec do kitesurfingu

Najpopularniejsze są latawce typu delta. Innym popularnym rodzajem latawca jest latawiec bow lub konstrukcje hybrydowe. Latawiec delta jest idealnym rozwiązaniem zarówno do nauki jak i na późniejsze etapy kitesuringowego rozwoju. Takie latawce to też rozwiązanie dla tych, którzy chcą pływać na falach lub po prostu czerpać 100% przyjemności z pływania freeride’ owego. Ze względu na dużą popularność takich latawców, bez trudu znajdziemy je w ofercie wielu sklepów ze sprzętem tego typu. Pamiętajmy tylko, że rozmiar latawca musi być dopasowany do naszego ciężaru i umiejętności – warto też zainwestować od razu w dwa latawce, bo taki zestaw to absolutne minimum do kitesurfingu w polskich warunkach, ponieważ każdy latawiec ma inny zakres wiatrowy, dzięki czemu jesteśmy w stanie pływać na zróżnicowanych warunkach.

Deska do kitesurfingu

Na początek warto jest postawić na dość sporą i płaską deskę – łatwiej będzie nam się na niej utrzymać podczas startu i wejścia w ślizg. Taka deska pozwala też na ostre krawędziowanie i znacznie ułatwia lądowanie. Dla osób, które dopiero zaczynają, dobrym wyborem będzie bardziej miękka deska – nie stracimy nad nią kontroli nawet kiedy popełnimy jakieś błędy. Dla doświadczonych kitesurferów lepiej sprawdzą się deski twarde, które wybaczają mniej błędów niż deski miękkie. Dla doświadczonych kitesurferów lepiej sprawdzą się deski twarde, na których jesteśmy w stanie wyżej skakać oraz szybciej płynąć. Rozwiązaniem pośrednim są deski o średniej twardości, które znajdziemy w ofercie sklepu KiteOffer. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć deskę nadającą się do szybkiego progresu i nie ograniczającej ridera na późniejszym etapie.

Materiał partnera