Jak rozpocząć przygodę z jogą

Joga to coś więcej niż tylko sport. Regularne treningi nie tylko przyczynią się do wyrzeźbienia sylwetki, lecz także pomogą w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Warto dać jej szansę, bo może to być początek zmian na lepsze w naszym życiu.

Wybór nauczyciela

To, z jakim nauczycielem spotkamy się na początku naszej przygody z jogą, będzie miało kluczowe znaczenie dla naszego późniejszego rozwoju. Szkoła jogi w centrum Warszawy i każdym większym mieście zatrudnia wyszkolonych specjalistów. Dlatego też swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do takiej placówki. Podczas zajęć nauczyciel na bieżąco pomoże nam korygować naszą sylwetkę. Niektórych błędów możemy nie zauważyć, ćwicząc w zaciszu domowym, a nie ma nic gorszego, niż rozpoczęcie nauki od nieprawidłowej postawy. Takie wyuczone błędy są najtrudniejsze do wyeliminowania na późniejszym etapie nauki. Dlatego też odpowiedni mentor, który wprowadzi nas na ścieżkę jogi, jest tak ważny.

Metoda małych kroków

Rozpoczynając lekcje jogi musimy liczyć się z tym, że nasze ciało w magiczny sposób nie stanie się elastyczne w błyskawicznym tempie. Nauka odbywa się stopniowo, nigdzie nam się przecież nie spieszy. Pierwsze spotkania z jogą to przede wszystkim nauka prawidłowego oddechu. Dopóki nie opanujemy tej sztuki, będziemy stali w miejscu. Kolejne etapy to wprowadzenie podstawowych pozycji, które inaczej nazywamy asanami. Jedną z nich jest bardzo prosta, a zarazem odprężająca, pozycja kota. Inna z popularnych asan dla początkujących to pozycja do góry. Dzięki niej uczymy się, jak utrzymywać prawidłową postawę ciała. Asana ta jest pozycją wyjściową do wielu bardziej złożonych ćwiczeń, które nauczymy się wykonywać w późniejszym czasie. A tymczasem cieszmy się początkiem naszej drogi i uczmy się swojego ciała.

Wewnętrzny spokój

Joga to aktywność fizyczna, która ma kojący wpływ nie tylko na nasze ciało, lecz także na duszę. Dzięki niej możemy oderwać się od problemów dnia codziennego, które zaprzątają naszą głowę. Jest to ten rodzaj wysiłku, który jednocześnie pozwala nam się zrelaksować. Jeżeli tylko lekcje jogi potraktujemy poważnie, mogą one odmienić nasze życie. Łagodzenie stresu ma dobroczynny wpływ na wiele sfer naszej egzystencji. Przy regularnych treningach możemy zauważyć na przykład poprawę kondycji naszego snu. Łatwiej przyjdzie nam również mierzenie się  z przeróżnymi wyzwaniami, jakie czekają nas w życiu zawodowym oraz prywatnym. Wystarczy, że zapiszemy się na warsztaty jogi w Warszawie. Zmiany na lepsze zauważymy sami.

Materiał partnera