agroturystyka

Jakie atrakcje zapewniają najlepsze gospodarstwa agroturystyczne

W Polsce działa kilkanaście tysięcy gospodarstw agroturystycznych, które przyciągają turystów coraz lepszymi warunkami zakwaterowania i ciekawszymi atrakcjami, w tym przede wszystkim bardzo smaczną, domową kuchnią. Konkurencja na rynku jest spora, trzeba więc sięgać po coraz to nowsze sposoby na przyciągnięcie gości, a oferta musi być bardziej wyspecjalizowana i wysublimowana. Skutkuje to coraz atrakcyjniejszymi sposobami spędzania czasu.

Nowe doświadczenia

Turyści obecnie oczekują, że gospodarstwo agroturystyczne zapewni im trudne do zapomnienia przeżycia i aktywny, urozmaicony wypoczynek. Dużą popularnością cieszą się np. różne formy edukacji, takie jak lepienie garnków czy wypiekanie chleba według tradycyjnych przepisów. Wiele gospodarstw agroturystycznych współpracuje także z okolicznymi restauracjami czy instytucjami, tworząc wspólny produkt turystyczny. Tworzy to szansę na stworzenie ciekawej i kompleksowej oferty, którą w pojedynkę trudno byłoby uzyskać lub byłoby to niemożliwe do wykonania. Gospodarstwa z takimi atrakcjami – w dogodnym dla nas terminie – znajdziemy na przykład na stronie z pensjonatami wiejskimi i gospodarstwami agroturystycznymi FarmBNB.

Aktywny wypoczynek

Atrakcje są tym elementem, który w dużej mierze wpływa na decyzję turystów o wyborze tego, a nie innego miejsca na wypoczynek. Nacisk na wysoką ich jakość przyczynia się również do wydłużenia pobytu turysty; dlatego też najlepsze gospodarstwa agroturystyczne prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych i interesujących atrakcji dla swoich gości. Takie atrakcje powinny mieć przede wszystkim unikalny, wyjątkowy dla danego miejsca charakter. Badania pokazują, że turyści najbardziej cenią sobie takie atrakcje, które pobudzają ich do działania i wymagają aktywności fizycznej lub umysłowej.

Różne rodzaje atrakcji

Na ogół atrakcje dzieli się na przyrodnicze (naturalne) i wytworzone przez człowieka (historyczne, kulturowe itd.). Poza tym atrakcje turystyczne można podzielić również na naturalne lądowe (góry, jaskinie), naturalne wodne (kąpiele, gorące źródła), stworzone przez człowieka (golf, wesołe miasteczko), wydarzenia kulturalne (pikniki, dożynki), rekreacyjne (narciarstwo, spływy kajakowe, wspinaczka) i inne. Na obszarach wiejskich jest tak duża różnorodność dostępnych atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Właściciele gospodarstw agroturystycznych wiedzą jednak, że turyści  doceniają przede wszystkim te atrakcje, które do tej pory były dla nich nieznane i są inne niż wszystkie – dlatego zamiast stawiać na szeroki wybór atrakcji, starają się przyciągnąć uwagę gości tym, czego jeszcze na rynku nie było. Z tego powodu, wielu właścicieli obiektów pozwala obcować ze swoimi zwierzętami, np. kozami lub owieczkami. Na dodatek można podejrzeć gospodarzy lub uczestniczyć w warsztatach warzenia serów i trunków, wyplatania koszy, warsztatach garncarskich, zielarskich czy wielu innych zajęciach wpływających kojąco na zabiegany umysł i na rozwijających kreatywność.

Materiał partnera