finansowanie-sprzetu-rolniczego

Sposoby finansowania sprzętu rolniczego

Dzisiaj w gospodarstwach rolnych podstawowe narzędzia rolnicze to zdecydowanie za mało. W  rolnictwie wykorzystuje się obecnie profesjonalne maszyny, które kosztują niekiedy więcej niż luksusowe samochody. To gwarancja wysokiej jakości i bezpieczeństwa, ale i konieczność zainwestowania dużej sumy pieniędzy, która nie zawsze jest dostępna. Jakie są zatem sposoby finansowania sprzętu rolniczego?

Dotacje unijne

Prawdopodobnie najlepszym sposobem zdobycia środków na sfinansowanie sprzętu rolniczego są różnego rodzaju dotacje. Co ważne, takie dotacje pozwolą nie tylko na zakup sprzętu, ale także na remont budynków, ziemię czy inwentarz. Warunki finansowania – choć ich lista nie zawsze jest krótka – są możliwe do spełnienia praktycznie przez każdego regularnie i wydajnie pracującego rolnika. Jeśli interesuje nas taka forma dofinansowania, warto zasięgnąć więcej informacji od doradców wyspecjalizowanych w tej branży, jak na przykład doradcy firmy Agroma.

Kredyt bankowy

Zakup ciągnika czy kombajnu nie kosztuje mało, zwłaszcza gdy nie ma się do dyspozycji dotacji unijnych. Dlatego banki z myślą o rolnikach przygotowały specjalne oferty, które oparte są na ogół na podobnych zasadach. Sfinansować można w ten sposób nawet całą cenę zakupu maszyny rolniczej. Maksymalny okres kredytowania to w tym przypadku 8 lat. Dla klientów sporą zaletą jest to, że mogą opracować własny system spłaty, który uzależniony bywa niekiedy od napływu środków unijnych czy sprzedaży płodów rolnych (wiele zależy oczywiście od urodzaju w danym roku).

Kredyty preferencyjne

Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. kredyt preferencyjny, który udzielany jest z niższym oprocentowaniem za sprawom dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przyznaje się go rolnikom, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia, a chcą urządzić własne gospodarstwo rolne. Kredyt zamierzają wykorzystać na maszyny rolne nowe lub używane, ale nie nabyte wcześniej z wykorzystaniem środków, które pochodzą z budżetu państwa czy Unii Europejskiej. Jeszcze inną opcją preferencyjną są kredyty 0%, które są dofinansowane bezpośrednio przez fabryki sprzętu rolniczego. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród rolników.

Leasing

Jednak kredyt to nie jedyne rozwiązanie, o czym warto pamiętać. Oprócz tego istnieje możliwość finansowania leasingowego, które może trwać do 72 miesięcy włącznie. Wpłata początkowa to około 5-10% wartości maszyny, a rozliczenia odbywają się w złotówkach lub innej walucie. Rolnicy mogą w tym przypadku zdecydować się również na pomoc ze strony doradców kredytowych i finansowych. Dzięki pomocy doświadczonych ekspertów można wybrać najlepszą dla siebie ofertę kredytową, nie tylko na zakup maszyn rolniczych, ale i na inne cele np. ziemię, budowę czy remont budynków inwentarskich. Dzisiaj banki coraz chętniej udzielają kredytów rolnikom. Pod tym względem na przestrzeni kilku ostatnich lat sporo się zmieniło.