Czy prawo jazdy sprawia, że jesteś dobrym kierowcą?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry kierowca?

Choć każdy kierowca musiał kiedyś zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami, na drogach nie brakuje dowodów tego, że prawo jazdy to za mało, aby stać się dobrym kierowcą. Jeżeli chcesz zaliczać się do grona naprawdę dobrych kierowców, potrzebujesz czegoś więcej! Czego? Tego dowiesz się poniżej. Sprawdź, czym powinna odznaczać się taka osoba, i stań się jedną z nich!

Dobry kierowca myśli za siebie… i za innych

Sytuacje na drodze są nieprzewidywalne. Wystarczy ułamek sekundy, chwila dekoncentracji, aby wydarzyła się tragedia. Niestety, wciąż na drogach można zobaczyć osoby, które rozmawiają przez telefon, poprawiają makijaż we wstecznym lusterku albo nie rozglądają się przed wjechaniem na skrzyżowanie.

Zasadą, która powinna obowiązywać każdego, jest zasada ograniczonego zaufania. Zakłada ona, że choć przepisy istnieją, to nie każdy się ich trzyma. Dlatego dobry kierowca zawsze stara się przewidywać każdą sytuację, nawet tę z pozoru niemożliwą. Analizując to, co dzieje się na drodze, obserwując innych uczestników ruchu, musi on na bieżąco oceniać potencjalne zagrożenia, aby móc na nie odpowiednio zareagować.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niezależnie od tego, kto będzie sprawcą wypadku, konsekwencje dotkną także ciebie. Niestety, to, że ty sam jeździsz bezpiecznie, nie oznacza, że jesteś nietykalny na drodze, bo każda z osób, która dzieli z tobą szosę, może spowodować zdarzenie, w którym ucierpisz. Dla własnego bezpieczeństwa należy więc zachować czujność i skupienie, a z tyłu głowy mieć nawet najbardziej absurdalne scenariusze drogowe (oczywiście adekwatne do sytuacji). Życie nieraz pokazało, że na drodze wszystko może się zdarzyć.

Dobry kierowca wie, po co powstały przepisy ruchu drogowego

Teoretycznie każda osoba, która ma prawo jazdy, zna przepisy ruchu drogowego – była rozliczana z ich znajomości podczas egzaminów wewnętrznych i państwowych. Niestety, część osób wyznaje zasadę: „przepisy są po to, żeby je łamać”.

Dobry kierowca wie, że przepisy oraz ograniczenia narzucane przez znaki drogowe czemuś służą. Konkretnie: bezpieczeństwu. Przed sformułowaniem każdego przepisu doszło zapewne do setek nieszczęśliwych wydarzeń. Kodeks drogowy ma te wszystkie sytuacje przewidywać i ograniczać ich występowanie, a znaki i oświetlenie uliczne to sposób na realizację tych przepisów. Jeżeli więc widzisz ograniczenie prędkości, zdejmij nogę z gazu. Ten znak stoi tam nie bez powodu.

Dobry kierowca dba o swoje auto

Nawet najlepszy kierowca stanowi zagrożenie na drodze, gdy wsiada do niesprawnego auta. Umiejętności nie zdają się bowiem na nic, gdy jesteś niewidoczny dla innych uczestników ruchu albo hamulec nie zadziała. Dobry kierowca wie, że tylko sprawny samochód to bezpieczny samochód. Serwisuje go więc na bieżąco i nie oszczędza na częściach. Tego, jak zadbać o swój wóz (i wiele więcej), dowiesz się na kursie prawa jazdy np. w warszawskiej szkole jazdy ABC.

Materiał partnera