sprezarka-tlokowa

Charakterystyka sprężarek tłokowych

Najstarszym, a zarazem do dziś najchętniej stosowanym rodzajem sprężarek są urządzenia tłokowe. Zaliczamy je do sprężarek objętościowych, ponieważ sprężenie powietrza jest wynikiem zmniejszenia jego objętości.

Rozmawiając o pompach tłokowych, możemy spotkać się z określeniem pompy wyporowej. Mechanizm pompy wyporowej opiera się na zmianie energii mechanicznej w hydrauliczną dzięki zmianie objętości, w której znajduje się ciecz, a sprężarka tłokowa działa na bardzo podobnej zasadzie – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy GRADOS.

Budowa i działanie sprężarki tłokowej

Do podstawowych elementów sprężarki tłokowej zalicza się korpus cylindra, głowicę z zaworami oraz układ korbowy, w skład którego wchodzą: tłok, korbowód i wał korbowy. Tłok wykonuje ruchy posuwisto-zwrotny. Przemieszczając się w dół, wytwarza podciśnienie w cylindrze. Różnica ciśnień między atmosferą, a powietrzem w cylindrze powoduje otwarcie zaworu ssącego, w wyniku czego cylinder napełnia się.

Kiedy tłok wraca na swoją pierwotną pozycję, następuje zamknięcie zaworu ssącego. Przemieszczając się, tłok ogranicza przestrzeń, w której zamknięte jest powietrze, a tym samym powoduje jego sprężenie. Przy maksymalnym ciśnieniu otwiera się zawór tłoczny, przez który sprężone powietrze wydostaje się z cylindra.

Rodzaje sprężarek tłokowych

Podstawowe rozróżnienie pod względem budowy dzieli sprężarki na jedno- i wielocylindrowe. Mówi się także o urządzeniach tłokowych o jedno- lub dwustronnym działaniu tłoka. Natomiast ze względu na tryb pracy, dzielimy je na jedno- i dwustopniowe.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

Sprężarki tłokowe znajdują zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu i gospodarki, jednak najczęściej spotykane są w warsztatach samochodowych i innych zakładach o profilu motoryzacyjnym.

Wykorzystywane są również do zasilania narzędzi pneumatycznych dla przemysłu budowlanego i górnictwa oraz w motoryzacji, np. do sprężania powietrza w celu rozruchu wysokoprężnych silników spalinowych, a także do zasilania i włączania/wyłączania hamulców pneumatycznych. Za pomocą sprężarek tłokowych ładowane są też butle z gazem technicznym.

Do zalet sprężarek tłokowych możemy zaliczyć przede wszystkim zdolność wytwarzania wysokich ciśnień, ale również niską cenę zakupu urządzenia, łatwą obsługę i konserwację. Kolejną zachęcającą cechą sprężarki jest niewielkie zużycie energii.