Zastosowanie kabin sanitarnych w punktach handlowo-usługowych

Kabiny sanitarne wykonane z płyt są estetyczne, a przy tym łatwo można je utrzymać w czystości. Najczęściej spotkać się można z nimi w publicznych toaletach np. w punktach handlowo-usługowych. Są to rozwiązania bardzo uniwersalne, które mają sporo zalet. Co warto na ich temat wiedzieć? Jakie kabiny montuje się w miejscach publicznych np. centrach handlowych?

Toalety publiczne

Kabiny sanitarne powszechnie stosuje się w toaletach publicznych w centrach handlowych, na stacjach benzynowych czy innych punktach handlowo-usługowych. To w zasadzie nieodłączony element tego rodzaju obiektów. Kabiny oddzielają od siebie poszczególne sedesy. Tym samym pozwalają zachować pewną prywatność nawet w publicznej toalecie. Są one łatwe do czyszczenia, dlatego nawet w sporych rozmiarów toalecie można zachować czystość i higienę. To niezwykle istotne dla wszystkich użytkowników kabin sanitarnych. Kabiny sanitarne WC produkowane są najczęściej z laminatów wysokociśnieniowych HPL.

Laminat HPL

Materiał ten powstaje na skutek prasowania warstw papieru, które nasączone są żywicą w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Uzyskiwane są w ten sposób płyty o grubości 13 mm. Są one odporne na działanie wody i czynników chemicznych. Niegroźne im ponadto uszkodzenia mechaniczne. Kabiny sanitarne produkowane są ponadto z płyt wiórowych laminowanych HPL lub melaminowanych. Wówczas mogą mieć grubość rzędu 30 mm. Bardzo wytrzymałe i stabilne są ponadto kabiny wykonane z płyt warstwowych. Ich wnętrze buduje pianka poliuretanowa, a na zewnątrz znajduje się laminat HPL. Kabiny sanitarne z takich materiałów oferuje przykładowo firma Sanipol.

Jakie warunki powinien spełniać sanitariat publiczny?

Obecnie w centrach handlowo-usługowych przykłada się coraz większą wagę do stanu sanitariatów. Dlatego stawia się na kabiny sanitarne wykonane z wysokiej jakości materiałów. Ponadto nowoczesne kabiny pozwalają w maksymalny sposób wykorzystać przestrzeń, a więc zmaksymalizować ilość stanowisk. Im więcej toalet, tym oczywiście lepiej, bo skraca się czas oczekiwania w kolejce. Poza tym kabiny produkowane z materiałów takich jak HPL nie pochłaniają zapachów, co było problemem w przypadku produktów starszego typu wykonanych z drewna czy materiałów drewnopochodnych. Dodatkowo nowe kabiny sanitarne stosowane obecnie w sklepach i punktach usługowych są bardzo wytrzymałe. Niestraszna im wilgoć, promieniowanie UV czy czynniki chemiczne. Tym samym starzeją się wolniej niż kabiny starego typu.

Materiał partnera