mloda-mama

W jakie akcesoria powinna się zaopatrzyć każda młoda mama

Wyprawka dla mającego przyjść na świat maleństwa to oczywistość. Oprócz ubranek i akcesoriów dla noworodka trzeba jednak pamiętać o zaopatrzeniu w niezbędne przedmioty także jego mamy. W połogu raczej nie będzie miała głowy do tego rodzaju zakupów, warto więc zrobić je odpowiednio wcześniej, np. w okolicach siódmego miesiąca ciąży. Co w nich należy uwzględnić?

Po pierwsze, trzeba przygotować się na karmienie piersią. Oznacza to konieczność nabycia co najmniej kilku koszul ułatwiających to zadanie dzięki większemu dekoltowi, obecności guzików, odpinanych ramiączek czy specjalnego rozcięcia na wysokości piersi. Koszule powinny ponadto być wygodne i przyjemne w dotyku – zarówno dla mamy, jak i wrażliwego maluszka, który będzie się do niej tulić.

Higiena i komfort

Jeszcze ważniejszą kwestią jest specjalny, wyposażony w odpinane miseczki biustonosz przeznaczony dla kobiet karmiących. Przydadzą się też wkładki laktacyjne: miękkie, delikatne i oddychające, zapewnią komfort (również psychiczny) oraz poczucie świeżości i suchości. To samo zadanie w miejscach intymnych zrealizują podkłady poporodowe, czyli dłuższy i znacznie bardziej chłonny wariant podpasek. Można też zaopatrzyć się w specjalne, wykonane zazwyczaj z elastycznej siatki poliamidowej majtki poporodowe, do których przymocujemy podkład.

Akcesoria do karmienia

Czasami zdarza się, że karmienie piersią skutkuje pojawieniem się małych, ale bolesnych skaleczeń. Aby ochronić sutki i zredukować odczuwany podczas karmienia dyskomfort, warto stosować silikonowe osłonki na piersi. Powinny posiadać otworki, przez które dziecko będzie mogło oddychać. Trzeba liczyć się z tym, że może być niezadowolone z obecności osłonek – czasem jednak wystarczy w takiej sytuacji wypróbować innych ich model.

Bolące sutki można smarować specjalną, bezpieczną dla dziecka maścią, dostępną np. w sklepie Almamed. Znajdziemy tam też herbatki stymulujące laktację, a także laktatory – przydatne nie tylko wtedy, gdy pokarmu jest za dużo. Jego ilość to kwestia wysoce indywidualna, dobrze jest więc przygotować się na każdy możliwy scenariusz rozwoju wypadków.

Kosmetyki

To zrozumiałe, że świeżo upieczona mama troszczy się przede wszystkim o swoje maleństwo. Nie powinna jednak zrezygnować z dbania o siebie. Jeszcze w ciąży warto używać kremów ujędrniających skórę, a przez to zapobiegających powstawaniu rozstępów – i kontynuować ich stosowanie po porodzie, kiedy szybko traci się kilogramy. Skład preparatów powinien być dobrany tak, by nie zaszkodzić ani dziecku nienarodzonemu, ani temu, które tuli się do swej mamy.